Чи можуть колектори приїхати додому?

Число скарг на дії колекторів в Україні з кожним роком збільшується, хоча держава намагається обмежити їх дії. Люди лякаються того, що колектори будуть дзвонити їм та їх родичам, а також постійно задаються питаннями “Де колектори беруть номера телефонів родичів” і “Чи можуть колектори приїхати додому?”. Окрім того, переживають не тільки боржники. Колектори часто помиляються і не дають жити людям, котрі не брали кредит. Ледь не в половині випадків дії колекторів визнають протизаконними. Саме тому ви повинні знати свої права і розуміти, як протидіяти вимагачам. 

На що колектори мають право?

Колектор шантажує

У робітників колекторських агентств є законні методи у боротьбі з боржниками. Колектори можуть зустрічатися з боржником, а також дзвонити і писати йому з моменту визнання прострочення по кредиту. Дозволяється відправлення повідомлень – телеграфних, текстових, голосових, а також поштових листів. Однак кількість дзвінків строго обмежена. Так можна:

  • дзвонити не більше одного разу на добу, два рази на тиждень і не більше восьми разів на місяць в робочий час з 8:00 до 22:00, у вихідні та свята з 9:00 до 20:00;
  • відправляти текстові і голосові повідомлення не більше двох разів на добу, чотири рази в тиждень і 16 раз в місяць;
  • безпосередньо взаємодіяти з боржником з обмеженням не більше одного разу на тиждень: у будні з 8:00 до 22:00, у вихідні та свята з 9:00 до 20:00.

Дзвінки, які лунають в позаурочний час, є неправомірними і можуть бути причиною для звернення до поліції. Всі інші способи взаємодії, наприклад, спілкування колектора з родичами боржника, можливі тільки з письмової згоди останнього, причому така згода може бути відкликана боржником в будь-який момент.

Що не можуть робити колектори?

Приходити додому (заходити в квартиру)

Колектори мають право влаштовувати особисті зустрічі з позичальником. Вони можуть проходити на нейтральній території або в офісі колекторського агентства. Звичайно, вони можуть за власною ініціативою «відвідати» позичальника за його домашньою адресою, але пускати чи ні їх в квартиру – це особисте рішення боржника. При небажанні з ними розмовляти він має право не відкривати їм двері.

Якщо ж колектори починають вести себе агресивно (дзвонити в двері, кричати на весь під’їзд), то боржник має право викликати поліцію. Закон про недоторканність житла єдиний для всіх, в тому числі і для збирачів боргів. Тільки судові пристави, які мають право на арешт майна, мають право без дозволу господаря входити в його квартиру.

Без попередження влаштовувати виїзди (наприклад, приходити на роботу)

З метою розшуку позичальника колектори можуть приїхати до нього на роботу. Тут вони зобов’язані дотримуватися тих самих правил поведінки – не повідомляти стороннім кредитну інформацію про боржника, ображати його і т.д. Вони можуть запитати про його місцезнаходження у колег, а в разі присутності позичальника на робочому місці переговорити з ним, але без участі третіх осіб. Роботодавець боржника не зобов’язаний повідомляти колекторам особисту інформацію про свого співробітника.

Колектори дзвонять

У більшості випадків колектори не попереджають позичальника про свій візит, бажаючи застати його зненацька. Вони сподіваються, що людина не знає, що буде якщо не платити онлайн кредит і що на неї буде просто начавити та змусити повернути гроші.

Що можна зробити, якщо колектори прийшли додому без дозволу?

Чи можуть колектори приїхати додому? Звісно. Але у такій ситуації важливо швидко показати, що ви знаєте свої права. Ви не зобов’язані пускати їх за поріг власного житла, а вони не мають підстав вимагати від вас таких дій. Ви повинні залишатись у спокої і чітко дати колектору зрозуміти, що не хочете знаходитись в його присутності. Ось декілька порад:

  • Попросіть документи колектора. Він повинен назватись, показати папери, що підтверджують його особистість та повноваження діяти в інтересах фінансової установи. Якщо документів немає, ви можете не продовжувати діалог;
  • Усі документи мають бути оригінальними та завіреними. Копії не дають колектору ніяких повноважень;
  • Перед бесідою колектор повинен назвати організацію, на котру працює. Ви можете зателефонувати в компанію та дізнатись правомірність його дій;
  • Якщо компанія, на яку працює колектор, не знаходиться у єдиному реєстрі фінансових установ України, то ви не зобов’язані з ним розмовляти;
  • Колектор вам погрожує? Ви повинні ігнорувати його слова та не показувати свої переживання. Це прямий психологічний вплив на “жертву”. Звісно ж, усі погрози – це протиправні дії.

Як правило, усі дії обмежуються телефонними дзвінками та повідомленнями, тому що колекторам не вигідно витрачати час на пошук дому боржника та особисті розмови. Більш за те, можна навіть законно позбутись дзвінків колекторів. Але якщо вони приїжджають, не кажіть нічого зайвого та не показуйте страху. Ми радимо дзвонити у правоохоронні органи в усіх ситуаціях, коли колектори посягають на вашу свободу.

Куди скаржитися на дії колекторів?

Колектори прийшли до мене додому

Ви звернулись у поліцію, але які дії можна провести ще? Подати скаргу на дії колекторів можна в регіональну службу судових приставів. При цьому звернення повинні бути підтверджені документами, інакше провести перевірку буде неможливо.

У службі судових приставів рекомендують додати до заяви наступний пакет документів:

  • копію договору позики;
  • завірену оператором зв’язку деталізацію дзвінків;
  • довідку від оператора зв’язку про належність абонентського номера;
  • аудіозаписи телефонних переговорів;
  • копії листів, відправлених на поштову та електронну адреси;
  • фотографії (скріншоти) текстових повідомлень;
  • інші відомості, необхідні для повної перевірки.

Поцікавтесь, як законно позбутися кредиту. Намагайтесь виплачувати кредити вчасно, щоб не доводити ситуацію до розмов з колекторами, щоб не псувати власні нерви.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *