Всі пам’ятаємо, як в тому році за підтримки влади було активовано нову програму іпотечного кредитування для населення. Головна мета такої програми – активізація ринку нерухомості та надання змоги молодим громадянам України все-ж таки придбати власну оселю. Відкриття програми проводив сам Президент України Володимир Зеленський. Була голосна промова, гарна реклама. Але наразі ситуація з іпотечними кредитами не така гарна, як обіцяли, що і підтверджено статистикою.
Іпотека – це змога придбати недоступне для більшості українців житло в кредит. Позичальник звертається до банку, сплачує перший внесок та отримує у власність житло. Таке житло є забезпеченням за позикою. І якщо в майбутньому у такої людини не буде змоги повернути кредит, то банк зможе продати квартиру та повернути кошти.
Головний фактор спроможності погасити іпотеку – це відсоткова ставка. І до програми «Іпотека під 7%», банки пропонували громадянам України отримати кредит під 24-30% річних. При врахуванні реальної вартості житла та рівня заробітних плат в державі це було неможливо. Іпотеку від держави обіцяли під 7 відсотків. Обіцянка була виконана. Наразі банк встановив ставку на рівні 12-14%, але різницю між 7% та реальним процентом сплачує не сам позичальник, а держава. Відбувається субсидіювання, що зменшує загальне навантаження на людину.
Так ось на початку листопада на сайті Мінфіна з’явилася інформація про те, що наразі підписано 1000 договір про кредитування. Його надано через банк Глобус молодій родині із Києва. Представники родини зазначали, що платіж не маленький для їх бюджету, але сума менша, ніж платіж за оренду. І тому вони прийняли відповідне рішення та звернулися за допомогою.
Звичайно, хоча б яка змога взяти житло у кредит – це гарно. Але за рік роботи всього 1000 родин змогли скористатися такою можливістю. І проблема в тому, що всі ці родини мають достатньо високий рівень доходу. Багатьом же громадянам у наданні кредиту було відмовлено. Причина – банки не мають змоги ризикувати та надавати кошти позичальникам, рівень платоспроможності яких низький. І саме тому експерти зазначають, що фактично іпотека є на папері та офіційних сайтах банків. Але фактично населення України станом на листопад 2021 року скористатися нею не можуть.