Кожна людина може потрапити в неприємну фінансову ситуацію, якщо людина взяла кредит і померла. Треба розібратись, як працює механізм спадкування боргів та майна, щоб дати відповідь на конкретне питання.
Що відбувається з боргами померлого
Згідно із законом у спадок входить майно, яке належало померлому, а також речі, майнові права та обов’язки. Тобто спадкоємці успадковують як частку померлого в іпотечній квартирі та інше майно, так і його борги.
Зобов’язання припиняються зі смертю боржника, тільки якщо вони пов’язані з особистістю померлого. Наприклад, якби померлий обіцяв написати комусь картину, це зобов’язання не перейшло б у спадок. Але обов’язок повернути гроші банку і бізнес-кредиторам особистого характеру не носить і тому переходить до спадкоємців.
Спадкоємці першої черги за законом – це діти, дружина і батьки померлого. Тобто при відсутності заповіту за боргами спадкодавця відповідають не тільки діти і чоловік або дружина, а ще і його батьки. Для цього вони повинні прийняти спадщину протягом шести місяців після смерті. Це могло б знизити боргове навантаження кожного.
Прийняти спадщину можна різними способами: звернутися до нотаріуса або зробити щось, що говорить про прийняття спадщини. Наприклад, виплатити борги померлого – це можуть бути навіть комунальні платежі. Або почати користуватися цим майном: жити в його квартирі, їздити на машині, тощо. Такі дії рівноцінні прийняття усієї спадщини, включаючи частку в квартирі і борги по кредитах.
Як не платити за кредитами померлого
Кредити померлого можна як успадкувати, так і відмовитися від них. Ось як побудована система успадкування боргів.
- Відмова від спадщини. Якщо спадкоємці не роблять нічого, щоб прийняти спадщину, відмовитися від неї можна через нотаріуса протягом півроку після смерті спадкодавця. Якщо спадкоємці фактично прийняли спадщину, наприклад проживали в квартирі померлого, повністю відмовитися від спадщини можна тільки через суд.Якщо спадкоємців немає, квартира переходить в соціальний житловий фонд міста. Борги місто виплатить в розмірі вартості майна.
- Обмеження відповідальності за прийнятими боргами. Якщо спадкоємці приймають спадщину, то вони відповідають за боргами померлого тільки в межах розміру успадкованого майна. Часто питання по кредитах померлого спадкоємці вирішують з банками в індивідуальному порядку. Якби спадкоємці прийняли спадщину, то кредиторам вони віддали б тільки майно, що залишилося від померлого, – його борги вважалися б погашеними. Свої гроші вони віддавати не зобов’язані.
При цьому на іпотечну квартиру може претендувати тільки банк, який видав на неї кредит. Згідно із законом предмет застави недоторканний для інших кредиторів – забрати його може тільки той, на чию користь зареєстровано заставу.
- Кредити померлого чоловіка або дружини. Є особисті борги людини, які або успадковуються, або ні, і борги одного з подружжя можуть бути як його особистими, так і загальними з чоловіком або дружиною. Зобов’язання подружжя визнаються загальними, тільки якщо доведено, що кредит витрачений на сімейні потреби. Якщо подружжя не жило разом і в цей період хтось із них взяв кредит, суд може визнати, що це його особистий борг. Але тільки якщо кредитні гроші не були витрачені на сім’ю.
Важливими є два фактори:
- На що померлий витратив позичені гроші: на потреби сім’ї або свої.
- Кредитори вимагають повернути борг за рахунок спадщини або ж подружньої частки.
Кредитори можуть і не заявити вимоги про повернення загального боргу, але якщо заявлять, то вдова або вдівець повинні довести, що у них не було спільного господарства з чоловіком / дружиною, вони не радилися з приводу того, на що підуть кредитні гроші, і витрачали їх не на те, що могло б принести користь сім’ї.
Якщо дружина доведе, що це особистий борг чоловіка, діє загальне правило про спадкування: за боргами померлого вона буде відповідати в межах успадкованого майна. Якщо чоловік купив у кредит машину і дружина іноді нею користувалася, за борг по кредиту вдова відповідає не як спадкоємиця, яка може відмовитися від спадщини, а як дружина: гроші доведеться повернути повністю як солідарний подружній обов’язок.
З іпотекою на квартиру може вийти аналогічна ситуація. Якщо іпотеку оформляла одна людина, купуючи будинок для потреб сім’ї, то, вступаючи у спадок, доведеться його виплатити, але спадкоємець може відмовитися від прийняття спадщини. Якщо іпотека була взяла спільно всіма членами сім’ї, а один з них помер, кредит доведеться платити далі і зі вступом у спадщину тут немає зв’язку.
Важливо розуміти, що банк ініціює припинення нарахування відсотків по кредиту у разі смерті позичальника. Спадкоємцям необхідно письмово повідомити кредитора про те, що трапилося і надати копію свідоцтва про смерть. Допоки спадкоємці не прийняли спадщину, на цей час кредит залишається замороженим.
Які ще є варіанти
Варто перевірити, можливо, на померлого був оформлений договір страхування життя і здоров’я. За допомогою страхової виплати можна погасити частину боргу за іпотечним кредитом. Це вигідно і сім’ї померлого, і банку: сім’я знизить свою боргове навантаження, а банк отримає хоча б частину грошей зараз, а не пізніше або ніколи.
Якщо страхового поліса у померлого не було, юридично можливі два варіанти: його сім’я починає платити по кредитах самостійно або віддають квартиру банку. Якщо созаємники не погасять борг по кредиту, банк забере квартиру як заставне майно по невиконаним зобов’язанням.
Є й інший варіант. Сім’я може домовитися з банком про кредитні канікули або іншому зміні графіка платежів, щоб нерухомість залишилася у них.
Отже, ми детально розібрали питання чи передається кредит у спадок і розглянули усі можливі варіанти спадкування майна з мінімальними фінансовими втратами.