Оскільки Національний банк України нещодавно підвищив облікову ставку, відтак він своїм рішенням анулював доступні кредитні продукти на фінансовому ринку держави. Саме про це заявили учасники Фінансового клуба. Учасники проведеного круглого столу одноголосно зазначили той факт, що банкіри вже переглядають відсоткові ставки за кредитами. І звичайно вони будуть не просто високими, а найвищими за всю історію України.
Найгірше в цій ситуації факт того, що такий вплив відчують не лише ті, хто прагне взяти позику та отримати кошти. Для багатьох людей, котрі вже взяли кошти впродовж першого дня після підняття ставки, різко змінилися умови кредитування. Йдеться про так звані кредити, які видавалися не під фіксовану ставку, а під ставку, яка залежить від облікової ставки НБУ. Відповідно банкіри отримали право наразі підвищити по угодах, що вже підписані, ставки. Правда, відкритим залишається питання, чи буде це наразі під час юридично законно?
Дуже критична ситуація склалася в агропромисловому комплексі. Основна причина – цей бізнес базується на сезонному кредитуванні. Для здійснення посівної кампанії підприємці брали короткострокові кредити, які по завершенню програми вони повертали. Відтепер така можливість для них закрита.
Позитивним моментом в ситуації, що склалася, може стати лише той факт, що бізнес і до війни в більшості користувався державними програмами. Ті ж банківські програми без субсидіювання, які пропонували на ринку, були доступні лише малій кількості учасників бізнесу.
Експерти зазначають, що наразі кредитування підприємців, в тому числі для відновлення виробництва, можливе також шляхом державного кредитування. Саме на це повинна звернути увагу держава. Яка різниця, яка відсоткова ставка за кредитом буде на ринку, 25 чи 35%, якщо більшу її частину сплатить саме держава. Якщо уряд прагне перезапустити економіку, то вже зараз необхідно відновлювати таке кредитування, можливо запуск цільових програм для окремих галузей. Якщо ж ситуацію залишити на рівні сьогодення, то покращень точно не треба чекати.
Складна ситуація також буде спостерігатися і в сегменті проблемних кредитів. Наразі вже більшість банків тільки частково поновили програми кредитування, а тому необхідно майже в повному обсязі виконувати свої боргові зобов’язання. Війна призвела до великої кількості проблемних кредитів. І одним з кращих рішень могла б стати реструктуризація або рефінансування. Але банки за таких умов можуть запропонувати дуже високі ставки за реструктуризацією, яка просто стане недоступною для населення. І ситуація з боргами тільки погіршиться.
Остання проблема підвищення ставки стосується не користувачів кредитних послуг, а самих фінансових установ. Експерти зазначають, що в кінці року буде спостерігатися критична ситуація. Причина – звітність, яка відбиває наразі прибутковість установ, розраховується з урахуванням нарахованих доходів. Яка ж частина фактично з цих доходів буде виплачена, питання відкрите. Наразі вже відомо про значну кількість ситуацій, коли банки не отримують ті доходи, які вони мали отримати в тому чи іншому періоді.