Кількість небанківських установ, які працюють на фінансовому ринку України, велика. Це обумовлено і великим попитом населення на кредитні послуги, і тими умовами, за якими можливо створити таку організацію. Фактично, ще рік тому кожний охочий міг розробити сайт та створити сервіс онлайн позик.
І ось наразі НБУ прийняв офіційне рішення про те, що такі небанківські компанії повинні надавати більше інформації щодо своєї діяльності. Відомості повинні бути не тільки розміщені на офіційному сайті, який обов’язково відтепер повинен бути у компанії, але також вони повинні бути доведені до самого позичальника в момент підписання договору позики.
Зокрема, серед обов’язкових відомостей зазначено: реєстраційні дані, офіційні сайти, перелік посередників, наприклад, колекторських компаній, з якими співпрацює мікрофінансова установа, річна фінансова звітність.
Особливість в тому, що треба не тільки представити бухгалтерську звітність за результатами звітного року. Необхідно ще і пройти обов’язковий аудит та підтвердити правдивість представлених даних. Звичайно, проходження такої перевірки – це додаткові видатки для фінансової установи, і вони знову будуть покриті шляхом позичальників та встановлених відсоткових ставок.
Увагу треба звернути і на формат представлення кредитних параметрів. Небанківським установам заборонено представляти інформацію таким чином, щоб позичальник не міг зрозуміти, а скільки ж йому необхідно вертати грошей. Все це повинно бути представлено чітко і просто.
Всі зазначені умови набули чинності з 10 листопада 2021 року. Відповідне рішення прийнято на базі затвердженої Постанови Національного банку України № 114. Згідно з цим нормативного документа небанківським установам надано від 4 до 6 місяців для того, щоб привести свою діяльність у відповідність зазначеним вимогам. В інакшому випадку НБУ буде застосовувати штрафні санкції.
Треба зазначити, що більшість великих компаній і так представляють такі відомості на офіційних ресурсах. А ті ж організації, які не бажають відкрито надавати дані, мають певні проблеми з виконанням законодавчих вимог. А тому це надасть змогу «підчистити» чинний реєстр небанківських компаній.