Представники Державної податкової інспекції ще раз надали роз’яснення простим громадянам стосовно того, які податки вони повинні сплачувати у 2022 році. Йдеться про всі платежі, які нараховуються як роботодавцями, так й самими платниками податків.
Всі податки, які сплачують громадяни України, можна розділити на дві великі групи – це прямі та непрямі податки. Саме така класифікація представлена в Податковому Кодексі України. Прямі податки – це ті платежі, які безпосередньо нараховуються на отримані громадянином доходи. Непрямі податки – це ті податки, які певним чином сплачуються фізичними особами, але вони при цьому не є їх платниками в бюджет.
Яскравим прикладом непрямого податку є ПДВ, так званий податок на додану вартість. Якщо людина купує товар чи послугу в супермаркеті чи певній організації, то в більшості своїй вона сплачує й 20% від вартості товару. Достатньо перевірити цю тезу, вивчивши чек з магазина. ПДВ там йде відокремленим рядком. Коли магазин отримає всю суму від проданого товару, то саме 20% він повинен перерахувати в бюджет. ПДВ не сплачується лише в тому випадку, коли продавець не є його платником, наприклад, працює на єдиній системі оподаткування. Можливі варіанти, коли певне коло операцій, проводиться за пільговою ставкою.
Також непрямим прикладом податків є акцизний збір. Його сплачують покупці відповідної продукції. Наприклад, алкогольні напої реалізуються споживачеві з включенням до його вартості акцизного збору.
Що ж стосується прямих податків, то найвідоміший його варіант – це податок з доходів фізичних осіб. Його сплачує фізична особа, яка отримує дохід. Але при офіційному працевлаштуванні цей податок перераховує в бюджет не сама людина, а її роботодавець. У 2021 році було багато пропозицій щодо зміни відсоткової ставки цього податку. Це була цікава пропозиція як для бізнесу, так і самих громадян України. Але у 2022 році поки нічого не змінилося. Ставка податку становить 18%.
Такий же податок необхідно сплатити й при інших видах доходу. Наприклад, якщо людина надає в оренду своє житло, то за чинним законодавством вона повинна сплатити саме ті ж самі 18%. Правда, задекларувати отриманий дохід вона повинна самостійно, як і визначити суму податкового зобов’язання.
Воєнний збір – також різновид прямого податку. Його сплачують за ставкою в 1,5%. При цьому неможливо сплатити його менше, ніж 1,5% від мінімальної заробітної плати. Наприклад, мінімальна заробітна плата на початок лютого становить 6500 грн, відповідно воєнний збір буде 97,5 грн.
Як видно з представленої інформації, пересічний громадянин сплачує достатньо високу норму податків. Але податкова інспекція ще раз нагадує людям, що при певних обставинах вони можуть звернутися за фінансовою підтримкою та оформити податкову знижку щодо сплати податків. При необхідності завжди можна отримати консультацію в ДПІ.