Дебетові картки українських банків

Дебетові карти стали повсякденним елементом життя кожного Українця.Ми розплачуємось та отримуємо виплати на ці носії. Ми розповімо вам все, що потрібно знати про дебетові карти.

У вас в гаманці може бути дебетова карта, але чи замислювалися ви коли-небудь про те, як вона працює?

Дебетова карта дозволяє користувачам здійснювати платежі прямо зі своїх банківських рахунків напряму, не знімаючи готівку. Ви можете використовувати таку карту для покупок в магазинах або в Інтернеті. 

Ваш банк може видати вам дебетову або кредитну карту, але ці способи оплати з карти відрізняються одна від одної. Важливо відзначити, що дебетова карта – це тип банківської карти, яка пов’язана з вашим поточним рахунком.

Розуміння того, що надає дебетова карта з точки зору зручності і як вона працює, може допомогти вам вибрати правильну карту для ваших потреб і використовувати її відповідально.

Що таке дебетова карта?

Дебетові карти випускаються вашим банком і працюють як комбінована карта банкомату і кредитна карта. На відміну від кредитної картки, дебетова карта безпосередньо пов’язана з вашим банківським рахунком та використовує гроші, які у вас є на депозиті, для оплати покупок або зняття через банкомат в цифровому вигляді.

Як працює дебетова карта?

Дебетові карти в Україні співпрацюють з такими брендами кредитних карт, як VISA та Mastercard. По всій території країни приймають карти обох видів.

При використанні дебетової картки для особистих покупок проводиться контактна чи безконтактна оплата в терміналі для карт. Після того, як карта прочитана, термінал просить вас ввести ПІН. Ваш PIN-код – це міра безпеки, яка засвідчує вашу особистість. На деяких картах можна вимкнути запит ПІН-коду, якщо грошова сума невелика. 

Як тільки ваш банк підтвердить, що у вас є гроші для здійснення покупок, ваша транзакція буде схвалена. Вся процедура займає приблизно 10-30 секунд, тому є дуже зручною для користувача.

Чим відрізняються дебетові та кредитні картки?

Кредитні карти нададуть вам доступну кредитну лінію для здійснення покупок. Ви можете погасити суму своєї кредитної лінії за допомогою платежів. Компанія-емітент кредитної картки буде стягувати відсотки з вашого балансу в обмін на можливість користуватись позиченими грошима.

Дебетова карта не має кредитної лінії. Замість цього, вона використовує гроші, які у вас є на депозиті в банку, для оплати товарів і послуг або для зняття готівки в банкоматі.

Як отримати дебетову карту?

Коли ви відкриваєте поточний рахунок, фінансова установа зазвичай видає вам дебетову карту автоматично, або вам може знадобитися запросити її для вашого профілю. Отримавши карту, ви активуєте її відповідно до інструкцій, які надаються разом з картою.

У процесі активації ви задасте свій PIN-код. Ви будете використовувати свій PIN-код для покупок в точках продажів та при знятті коштів.

Чи є комісії з дебетових карт?

За повсякденне використання дебетових карт зазвичай не стягується комісія, але в деяких випадках таке може статись:

  • Комісія за овердрафт. Якщо ви овердрафтуєте, на вас буде накладена комісія.
  • Комісія за банкомат. Багато банків не стягують плату за зняття коштів в банкоматах всередині мережі. Якщо ви використовуєте банкомат, який не входить в мережу вашого банку, ви будете повідомлені про будь-які комісії, які можуть стягуватися, до завершення транзакції.
  • Обліковий запис заблоковано. Якщо ви використовуєте свою дебетову карту для оренди номера в готелі або автомобіля, на вашу карту може бути заблокована сума, що перевищує суму вашої транзакції. Це утримання призведе до зменшення доступного залишку на вашому рахунку до тих пір, поки воно не зникне з вашого рахунку.

Що мені робити, якщо моя дебетова карта загублена або вкрадена?

По-перше, не панікуйте. Карти губляться і крадуться щодня. Якомога швидше зверніться до свого банку і повідомте їм, що сталося з вашою карткою. Деякі банки навіть дозволяють вам повідомляти про це онлайн через їх портал онлайн-банкінгу, в той час як інші вимагають, щоб ви дзвонили.

Іноді банк заморожує вашу карту, якщо є шанс її знайти. В інших випадках банк негайно деактивує цю дебетову карту і відправить вам нову.

Якщо ваша карта загублена або вкрадена, важливо негайно повідомити про це, щоб знизити вашу відповідальність за шахрайські платежі. Якщо ви повідомите про втрату або крадіжку картки протягом двох днів, ви понесете відповідальність за несанкціоновані платежі на суму не більше 1500 гривень (і деякі банки в якості люб’язності відмовляються від цієї комісії). Якщо ви повідомите про втрату або крадіжку карти не раніше, ніж через два дні, але раніше, ніж через 60 днів після відправки виписки, ваша відповідальність зросте до 15000 гривень.