Найчастіше батьки не відповідають за борги повнолітньої дитини. Але бувають винятки, наприклад якщо вони созаємники по її кредитам.
Однак, якщо у вашої дитини є борги, вам може довестись спілкуватися з судовими приставами. Так, якщо дитина прописана у вас і банк передасть приставам виконавчий лист на стягнення боргу, судові пристави прийдуть за місцем реєстрації дитини, тобто до вас. І доведеться доводити, що у вашій квартирі немає особистих речей дитини і нічого забирати не можна.
Як зберегти своє майно?
Юридично з 18 років людина стає повнолітньою і повністю дієздатною та відповідає за себе сама. Вона може стати дієздатною і раніше, наприклад якщо одружиться або пройде процедуру емансипації.
Вісімнадцятиріччя – це та межа, після якої батьки не відповідають за дії дитини, якщо тільки вони не покладуть на себе ці обов’язки додатково. Наприклад, стануть поручителями або созаємщиками по кредиту дитини.
Ще батьки можуть стати опікунами чи піклувальниками дитини після повноліття, якщо її визнають недієздатною або обмежено дієздатною, наприклад через психічне захворювання. Чи повинні батьки платити кредит за дітей у таких випадках? Ні, навіть при опікунстві вони не зобов’язані погашати борги дитини за свій рахунок.
Важливо: як законно позбутися кредиту?
Припустимо, батьки вирішили, що вони хочуть допомогти дитині. Наприклад, якщо їй потрібні гроші на навчання. Банк не готовий дати гроші молодій людині, тому просить забезпечення або поручительство. У цьому випадку батьки можуть виступити як поручителі і в такому статусі підписати кредитний договір. І якщо дитина перестане платити, їм доведеться повертати кредит замість неї.
Якщо батьки не ходили в банк і нічого не підписували, значить, вони ніяк не пов’язані з кредитними зобов’язаннями свого сина або дочки. Чисто теоретично можна припустити, що батьки неуважно читали кредитний договір і не зрозуміли, під чим підписалися. В цьому випадку якщо дитина не буде платити онлайн кредит, то довести щось банку буде дуже складно. Які саме претензії пред’являть батькам, залежить від змісту підписаного ними документа.
Спочатку читати, потім підписувати
Наприклад, батьки підписалися під договором як фінансові созаємники. Такі позичальники зобов’язані платити нарівні з основним позичальником і відповідають перед банком своїми грошима. Але зазвичай банк запитує у фінансових созаємників документи про доходи і просить принести додаткові довідки. Тобто стати фінансовим созаємником випадково неможливо.
До фінансових созаємників банк може пред’явити претензії відразу після першого пропущеного платежу. Якщо хоча б один платіж не пройшов вчасно, банку все одно, хто саме не платить – винні одразу всі.
Якщо батьки стали поручителями за кредитним договором, вони повинні платити тільки тоді, коли основний позичальник не виплатив своєчасно свої платежі. І зазвичай банк звертається до поручителів не відразу після першого пропущеного платежу, а через деякий час.
В майбутньому поручителі зможуть через суд стягнути від основного позичальника всі внесені платежі. Чи вийде реально забрати назад свої гроші, залежить від наполегливості поручителів, фінансового становища боржника і професіоналізму судових приставів.
Колектори прийшли до батьків додому, що робити?
Колектори можуть приїхати додому за місцем прописки дитини. Якщо це батьківський дім, то можливо вони будуть користуватися психологічним тиском і на них. Щоб боротися зі свавіллям колекторів, потрібно зафіксувати на аудіо або відеотехніку їх дзвінки, візити додому, загрози тощо. Добре, якщо при цьому будуть ще і свідчення свідків. І з усім цим пакетом потрібно негайно звертатися в прокуратуру і правоохоронні органи. Тоді «наїзди» колекторів одразу ж припиняться. З людьми, які вміють себе захистити, вони не стануть змагатися, а ось з тих, хто покірно буде стояти перед ними і виправдовуватися, будуть намагатися і далі здерти гроші, навіть якщо люди їм нічого не винні.