Більшість людей, що колись брали позики, бояться опинитись у чорному списку боржників по кредитах. І не дарма – людям, що входять у такий реєстр може знадобитись купа зусиль для того, щоб отримати займ у майбутньому. Навіть якщо ви вже почали погашати кредити, інформація про наявність прострочень і погану кредитну історію може бути підставою для фінансової установи відмовити вам у позиці.
Чому люди потрапляють до чорного списку боржників?
Треба сказати, що чорний список боржників банків містить не тільки неплатників по кредитах, оформлених в банківських установах, а й неплатників аліментів, податкових виплат і боржників по квитанціям комунальних служб.
У кожної банківської організації є власний чорний список, але клієнту про нього ніколи не скажуть, просто відмовлять у кредиті. При оформленні кредиту і невиконанні обов’язків перед банком, дані боржника заносяться в спеціальну програму. При наступному зверненні в банк програма самостійно порівнює дані позичальника і видає відмову в наданні кредитних коштів. У вільному доступі дані про боржників по кредитах майже не публікуються, а ось між банками цілком може існувати обмін базами даних, хоча і неофіційний. Існує таке поняття, як банківська таємниця, яка обмежує дії банків в питанні розголошення інформації без письмового дозволу з боку самого позичальника. Тому, взявши кредит і не повернувши його одній фінансовій установі, можна цілком зіткнутися з відмовою в іншій.
Незважаючи на це, у будь-якого позичальника є можливість самостійно перевірити свою кредитну історію, яка до певної міри може грати роль у чорному списку. При наявності негативного характеру у кредитній історії ймовірність відмови в кредиті досить велика. Тому дуже важливо стежити за станом кредитної історії, перевірити її можна раз на рік абсолютно безкоштовно. Якщо в кредитній історії виявляється невідповідність даних або їх неповнота, але позичальник твердо впевнений, що всі борги погашені, слід звернутися до минулих кредиторів з проханням доповнити або виправити дані.
Чи є ваше прізвище серед боржників, можна перевірити на офіційній інтернет-сторінці судових приставів. Для цього вам буде запропоновано заповнити форму: ПІБ, серія, номер паспорта, номер виконавчого провадження.
Чому це важливо
Боржникам з реєстру можуть заборонити виїзд з країни, відмовити у відкритті рахунків в банку, скасувати запити на передачу майна у власність іншої людини. Ще вам можуть відмовити в наданні будь-яких нотаріальних послуг, наприклад, для покупки або продажу нерухомості, а також це може вплинути на рішення роботодавця при прийомі на роботу.
Отже, щоб не потрапити в чорний список, уникнути переслідування судових приставів і суворих колекторів, а також спокійно відпочити за кордоном, оплачуйте свої кредити вчасно і в повній мірі, а також не забувайте про оплату аліментів і податкових відрахувань. Борг завжди вимагає повернення, де б він не був отриманий.
Як перевірити, чи перебуваєте ви в списку боржників
У листопаді 2019 року Міністерство юстиції України офіційно відкрило повний доступ до Єдиного реєстру боржників. Це не гарантує вам стовідсоткову інформацію, тому що кожен банк має свою базу даних, але приблизно допоможе зрозуміти, чи можете ви потенційно знаходитись у чорному списку.
Покроковий порядок дій:
- На офіційному сайті Реєстру вам потрібна перша вкладка – «Пошук боржників».
- Вибираєте тип боржника – фізична або юридична особа
- Заповнюєте дані людини або підприємства, вибираєте категорію стягнення (наприклад, можна окремо вибрати і перевірити штрафи, аліменти, відновлення на роботі, виселення і багато інших видів стягнень)
- Якщо людина (або підприємство) знайдена, то в таблиці ви побачите номер виконавчого провадження та ким виданий документ, по якій категорії проводиться стягнення. А ще є важливе поле – хто виконавець, і як з ним зв’язатися. Це дуже важливе нововведення!
На інших вкладках Реєстру боржників ви можете побачити вибірку боржників по аліментах або зарплати, а також список тих, хто заважає батькові чи матері бачитися з дитиною, хоча за рішенням суду повинні дозволяти це.
Як ввести людину в чорний список банку?
Треті особи не можуть вплинути на рішення банків щодо додавання когось до чорного списку. Усі рішення приймаються виключно на підставі дій позичальника та кількості його фінансових заборгованостей.
Як вийти зі списку боржників по кредитах?
Потрапити в чорний список банків не так просто, але ще складніше відновити свою репутацію. У реєстрі недобросовісних позичальників є клієнти, які підробляють документи, які ошукують банк і ухиляються від виплати боргу. Потрапити в чорний список можна випадково через помилку банківського співробітника, тому при відмові варто дізнатися свій офіційний кредитний рейтинг. Банки можуть занести в список і тих, хто регулярно залишає заявки, але не бере кредит.
Щоб отримати кредит з поганою кредитною історією в банку, доведеться постаратися: банки обмінюються інформацією один з одним, тому про борг буде відомо всім компаніям, навіть МФО. Це не означає, що ситуація безвихідна: є кілька способів підвищити шанси на отримання позикових коштів. Спочатку, звичайно, доведеться повернути борг.
Кредит з поручителем і заставою
Чорний список формується в конкретному банку, але інформація про заборгованість доступна всім кредитним організаціям в рамках перегляду кредитної історії. Злісними боржниками вважаються жителі України, у яких прострочення становить більше 90 днів. Навіть після погашення боргу доведеться надати гарантію того, що наступний кредит буде погашений. Якщо у звичайних позичальників не вимагають наявності застави і поручителя, то в ситуації з клієнтом, які ухиляються від зобов’язань, банк буде непохитний. Отримати кредит онлайн можна спробувати через невеликі компанії з високим рівнем схвалення заявок, а великі банки ризикувати не стануть.
Допомога кредитних брокерів
Після того, як вийде погасити кредит з простроченням, можна звернутися за допомогою до кредитних брокерів. Вони виступають гарантом для банку, що спрощує отримання позикових коштів. Важливо не попастися шахраям, тому шукати посередника варто через знайомих або юристів, ретельно перевіряючи документацію.
Позика в МФО
Мікрофінансові компанії видають швидкі позики різних розмірів. Існують віртуальні автоломбарди і компанії, що дають гроші під заставу майна. Так можна отримати велику суму, не звертаючись в банк і не переживаючи за те, що ви потрапили в чорний список. При цьому не завжди процентна ставка МФО на тривалий займ вище банківської: використовуючи наш сайт по підбору кредиту Finance Credit, можна знайти пропозиції з адекватною переплатою. Чорний список – це не привід впадати у відчай. Отримати кредит у великому банку буде проблематично, але є й інші способи скористатися позиковими засобами.
9 коментарів “Чорний список боржників по кредитах”
Син набрав кредити,я виплатила ,він знову набрав. Ми у великих боргах ,скоро на вулиці будемо жити, ми не встигаємо заробляти, проценти великі,.що робити як у чорний список його увести.
Оксана, здрастуйте. Треті особи не можуть вплинути на рішення МФО щодо додавання когось до чорного списку. Усі рішення приймаються виключно на підставі дій позичальника та кількості його фінансових заборгованостей.
Зверніть увагу, що на практиці МФО не забирають майно і не мають права приходити додому. Також врахуйте, що сума позики в МФО рідко перевищує декількох десятків тисяч, з яких більша частина – це штрафи і пеня, які в судовому порядку можна оскаржити.
Якщо треті особи не можуть впливати. ЩО тоді залишається? Нехай продовжує брати кредити? Має ж бути якийсь вихід. Так можна біля церкви сидіти з протянутою рукою. Вихід один – заборонити усі МФО. Або якщо ні- то нехай працюють з боржником самі ( садять у довгову яму, чи щось там таке). . РОДИЧІ НЕ МАЮТЬ БУТИ ВІДПОВІДАЛЬНИМИ ЗА ДІЇ БОРЖНИКА. САМ ВЛЯПАВСЯ – САМ НЕХАЙ ВІДПОВІДАЄ. І НЕ ВПЛУТУЙТЕ ТОДІ РОДИЧІВ.
Добрий день. Ви не є стороною зобов’язання з МФО, між Вами та фінансовою установою не виникає будь-яких правовідносин, тому сплачувати борги родичів Ви не зобов’язані. Якщо колектори дзвонять та впутують родичів, їх дії протиправні. Радимо Вам звернутися до правоохоронних органів.
Пропоную скласти петицію про створення закону про заборону існування МФО
Я теж підтримую,в мене така ж проблема!
Мене тривожить питання,як можна зарадити в такому випадку?!
Ви не зобов’язані сплачувати борги родичів. Якщо Вас турбують колектори, їх дії протиправні. В цьому випадку Вам краще звернутися до правоохоронних органів.
Що ви кажете, не має родич сплачувати борги?? А хто їх по вашому сплачує … жінка або мати( вони нещасні, бо змушені це робити. Ви добре знаєте що відсотки ростуть з шаленою швидкістю, а хтось на чужому горі наживається. Як втрутитися матері, щоб занесли в чорний список сина, то не можна (бо третя особа)- не має права, а як мати гасить то й же кредит, то можна. Не хочуть втрачати такі легкі гроші, і допомогти не мають бажання. Не країна а пекло((
Світлана, здрастуйте. скажіть, будь ласка, навіщо Ви гасите чужий кредит? Вас ніхто не змушує це робити. Тільки сам позичальник відповідає за свої борги. Ви не є клієнтом МФО, відповідно, не зобов’язані нікому нічого платити за свого сина. Ваш син сам добровільно підписав договір, в якому чітко було зазначено суму і процентна ставка. А то, що Ви самі оплачуєте його борги лише дає йому можливість брати позики в МФО знову і знову.
Якщо Ваш син не вперше бере в борг і не віддає, а Вам доводиться кожен раз його виручати, то Ваша дитина потребує психологічної допомоги. У цій ситуації потрібен конкретний доктор, який позбавить його від цієї залежності.
Якщо є психологічні проблеми, то можливо визнати людину недієздатною через суд. Правда, це закриє йому дуже багато доріг в житті.
Недієздатність означає, що позичальник через психічних порушень не розуміє того, що відбувається, в тому числі і наслідків договору. У категорію позичальників такий громадянин дійсно переходити не повинен, банки і МФО зобов’язані за цим стежити. В іншому випадку ви зможете подати на них до суду.