Сімейне життя передбачає певні спільні фінансові зобов’язання. Ми допоможемо розібратись, що робити, якщо чоловік взяв кредит без відома жінки і чи повинна вона його виплачувати.
Як виплачуються борги у подружжі?
Кредит повинні визнати загальним, щоб накласти обов’язок його виплачувати на обох членів сім’ї. Зобов’язання подружжя визнаються загальними, тільки якщо доведено, що кредитні гроші витрачені на сімейні потреби. Аналогічне правило є в сімейному кодексі.
У інших випадках кредит визнають особистим. Це означає, що позичальник має сам виплачувати його і обов’язки по кредиту не передаються родичам.
Суди це правило іноді не враховують: кажуть, якщо кредит взяли в шлюбі, значить, його можна розділити за замовчуванням.
Довести, що кредитні гроші були витрачені на потреби сім’ї, повинна та особа, яка хоче розділити зобов’язання. Ось як це працює. Наприклад, один з подружжя оформив кредит і витратив його на ремонт загальної квартири. Суд, швидше за все, вирішить, що гроші пішли на сімейні потреби. А якщо на ці гроші чоловік зробив ремонт у квартирі дитини від першого шлюбу, суд може порахувати, що кредит він витратив на особисті потреби. А значить, і борг повинен виплачувати тільки він.
Тому головне для вас питання: чи вдасться дружині довести, що вона витрачала кредитні гроші на потреби сім’ї?
Ви повідомили, що не живете з дружиною вже рік, але ще не розлучилися. Це називається роздільним проживанням. Якщо дружина брала кредити в цей період, суд може визнати, що це її особисті зобов’язання. Але знову ж таки, якщо дружині не вдасться довести, що навіть при роздільному проживанні гроші вона витрачала на сім’ю.
Які наслідки для дружини, якщо чоловік не виплачує кредит?
Законом не передбачено обов’язку надавати згоду чоловіка при отриманні банківського кредиту, оскільки встановлена презумпція згоди одного з подружжя на дії другого за розпорядженням спільним майном. Саме тому один з них може взяти кредит без відома іншого.
Отримати кредит чоловіку буде просто, якщо у нього стабільний щомісячний дохід і хороша кредитна історія. Зазвичай достатньо принести в банк паспорт, ІПН, завірену роботодавцем копію трудової книжки та довідку про доходи за останні 6 місяців (мінімум 3 місяці). При оформленні іпотечного кредиту багато банків вимагають залучення коштів другої половини в якості созаємника. За споживчими ж кредитами така практика відсутня.
Після укладення кредитного договору позичальник повинен щомісяця виплачувати суму кредиту і відсотки по ньому. Якщо він буде допускати прострочення по їх сплаті або зовсім перестане платити, банк накладе санкції, наприклад, почне нараховувати пеню, а згодом може звернутися до суду.
Якщо чоловік не виплачує кредит, банк має право вимагати виконання кредитних зобов’язань за рахунок спільного майна подружжя. Але борг може бути визнаний загальним тільки в тому випадку, якщо кредитні кошти позичальник витратив на потреби сім’ї, а не в особистих інтересах. При цьому стягнення буде звернено лише на частку боржника в спільно нажите майно (подружню долю). Таким майном може бути дача, гараж, машина, прикраси, побутова техніка та ін.
Приклад:
Суд задовольняє позов банку про стягнення грошових коштів за кредит одного з подружжя. Якщо боржник відмовляється платити добровільно, судовим приставам передається виконавчий лист для примусового стягнення. У таких ситуаціях зазвичай накладається арешт на грошові кошти боржника, а в разі їх недостатності або відсутності стягнення звертається на майно. Його продають з торгів, за рахунок виручених грошей погашається заборгованість, а залишок коштів повертається боржнику.
Що робити, якщо угода чоловіка з банком порушує права дружини?
Якщо чоловік уклав кредитний договір без згоди дружини і при цьому він знав про її незгоду, то така угода може бути визнана недійсною в судовому порядку. Для цього дружина повинна звернутися в суд з позовом.
Якщо чоловік-позичальник ще й шантажує дружину або здійснює насильницькі дії, то краще звернутися в поліцію.
На незаконні дії банківських співробітників можна поскаржитися і в прокуратуру. Наприклад, в разі, коли вони без судового рішення вимагають від дружини перерахування грошових коштів в рахунок погашення боргу чоловіка, але вона при цьому не є созаємником або поручителем за кредитом. Однак важливо розуміти, що суперечки розглядає суд, а прокурор може вимагати, наприклад, усунення порушень прав дружини.
Подружжя в стадії розлучення: хто повинен платити кредити?
Чи відповідає жінка за кредит чоловіка, якщо сім’я зараз проживає шлюборозлучний процес? Зазначені рекомендації також відносяться і до сім’ї, де фактично шлюбні відносини розпалися, але офіційно розлучення не оформлене або в процесі. Виплачувати кредит повинен той, хто оформив зобов’язання і брав участь в ньому в якості позичальника або созаємника. Поручитель не повинен платити за кредитом до того моменту, поки про це не буде судового рішення.
Після розлучення, якщо борги не були поділені в суді, платежі здійснює також позичальник. Але якщо колишній чоловік не сплачує свій кредит, що робити дружині? Необхідно запастися терпінням і слідувати правилам:
- Повідомити в службу стягнення. Якщо вам відомо про банки, в яких були оформлені кредитні зобов’язання, потрібно повідомити в службу стягнення про розлучення, що відбулося і про те, що про борги чоловіка не було відомо;
- Зібрати докази. Запастися доказами (чеки, договори, гарантійні талони) про належність вам ваших речей. В цьому випадку ви уникнете судової процедури виключення їх з опису заарештованих предметів. Згідно із законом, стягнення розповсюджується лише на особисте майно боржника, але найчастіше пристави можуть описати все цінне, що є в будинку. Крім того, якщо паралельно з розлученням питання про розподіл розглянутий не був, то банк має право звернутися до суду про виділення частки боржника в спільному майні. Виходячи із судової практики, банки не часто йдуть на такий захід (в основному, за багатомільйонними боргами або при наявності дуже дорогого майна);
- Як бути з квартирою? Якщо ваше з колишнім чоловіком житло одне та спільне, то суд не має права його забрати, тільки якщо мова не йде про іпотечний борг. Але краще якомога швидше продати спільну нерухомість і вирішити питання про окреме проживання в житлі одноосібного володіння. Так, в разі стягнення боргів з колишнього чоловіка, ймовірно накладення заборони на продаж нерухомості, якщо боржнику належить хоч якась кількість квадратних метрів. В цьому випадку при бажанні продати загальну квартиру і придбати окреме житло, що є логічним бажанням розлучених, буде неможливо до повного погашення боргу.
Чоловік помер, а кредит залишився
Дружина виступає спадкоємцем свого чоловіка, а зі спадком можуть передаватися також і борги. Борг може бути розподілений між усіма спадкоємцями або успадкований однією людиною – це залежить від суми боргу і від того, як розподілені частки спадщини. І ще від того, як спадкоємці домовляться.
Є декілька варіантів дій в ситуації, коли у спадкодавця був борг:
- Ви звертаєтеся в банк, не чекаючи вступу в спадщину. І домовляєтеся виплачувати борг за погодженням з банком. Так банк зможе розглянути для вас пільгові умови, в тому числі і виплату боргу в розстрочку посильними сумами.
- Ви чекаєте вступу в спадщину. Після цього борг з усіма наявними умовами договору буде переданий спадкоємцям. Банк буде мати повне право вимагати повернення боргу на тих умовах, за якими раніше обслуговувався ваш покійний родич.
- Ви відмовляєтеся від виплат. У такому випадку після вступу в спадщину питання буде вирішуватися в суді. Судовий процес може тривати довго, і не факт, що він приведе до позитивного для вас результату. Від вас в ході суду можуть знадобитися додаткові витрати на держмито та адвоката.
Найголовніше, що ви повинні знати – протягом 6 місяців (термін вступу в спадщину) після смерті позичальника банк або МФО не мають права нараховувати відсотки по кредиту померлого і вимагати виплати кредиту і відсотків по ньому зі спадкоємців – за умови, що їм подано відповідну заяву.