Ні для кого не секрет, що 2020 рік був складним для всіх – як населення, так і бізнесу. Саме тому кількість проблемних кредитів, які були в банках на рахунках фізичних та юридичних осіб, була дуже великою. Але в 2021 року банки все-ж таки змогли вирішити цю ситуацію та зменшили питому вагу таких позик до рівня 2017 року.
Питома вага кредитів, які взагалі не повернули до банків, на початку року складала 41%. Станом на початок листопада вона зменшилася до 33%. Тобто скорочення становить 8%. І це дуже гарний показник, що свідчить не лише про мінімізацію банківських ризиків. Це також говорить і про те, що бізнес і населення все ж таки змогли із-за фінансового покращення повернути свої позики.
Національний банк України проаналізував весь кредитний портфель банків, працюючих на території держави. Він відмітив, що він покращився абсолютно у всіх фінансових установ. І це позитивна динаміка. Але найкраща ситуація спостерігається з іноземними установами. Найгірший же показник за проблемними кредитами спостерігається у державних банках, зокрема Ощадбанку та Приватбанку, там питома вага проблемних неповернутих позик складає 35-40% в залежності від типу кредиту.
Причина такої ситуації неоднозначна. Звичайно, комерційні банки більш прискіпливо перевіряють позичальника, вони фінансують меншу кількість державних програм. Крім того, кожен банк використовую свої методи роботи з проблемними позичальниками, що загалом складає комерційну таємницю. Але в цілому, як відмічає НБУ, тенденція позитивна. Вся банківська система наразі змогла сформувати кредитний портфель на рівні до кризового періоду – в контексті саме проблемних кредитів.