Чи впливає кредитна історія при працевлаштуванні?

При прийомі на роботу компанії все частіше стали перевіряти кредитні історії претендентів перед працевлаштуванням. Це пов’язано з тотальним погіршенням фінансової репутації багатьох українців через існуючі борги по кредитах та мікрозаймах. Тому у громадян виникає питання, чи можуть не прийняти на роботу через борги по кредитах в Україні

При оформленні на нове місце вивчення кредитного досьє – обов’язкова умова деяких роботодавців. Поки що претендентів на вакантні посади перевіряють не всі компанії, але наразі кількість таких підприємств збільшується. Що робити українцям з боргами і яких результатів очікувати після надання резюме, варто розібратися.

Передумови перевірок при працевлаштуванні

Нестабільність економічної ситуації в країні останнім часом призвела до того, що громадяни почали активно звертатися в мікрофінансові організації за позиками до зарплати. В таких сервісах грошову допомогу надають майже всім позичальникам. Отримати гроші може кожний повнолітній українець навіть без довідки про доходи просто по паспорту.

Доступність мікропозик та банківських кредиток і споживчих займів з досить високими відсотковими ставками – одна з причин закредитованності та заборгованості позичальників. Люди набрали грошей у борг і не змогли повернути їх вчасно. Як наслідок:

  • прострочені боргові зобов’язання;
  • штрафні санкції й пеня;
  • зіпсована кредитна історія;
  • продаж боргів колекторам;
  • судові розгляди справ;
  • контроль боргів приставами.

Всі ці негативні фактори суттєво відображаються на кредитному досьє та спричиняють боржникам безліч проблем, в тому числі, і з працевлаштуванням. Якщо не беруть не роботу через мікропозики і кредити, доведеться шукати менш оплачувані вакантні посади або поліпшувати фінансовий рейтинг.

Важливо! Слід розуміти, що у Законодавстві України немає положення про те, що через погану кредитну історію людині на законних засадах можуть відмовити в оформленні на роботу. Але роботодавцеві ніхто не забороняє обрати іншого кандидата.

Працевлаштування з поганою КІ / простроченням

Кредитна історія – це повне фінансове досьє позичальника, який хоча б раз у житті користувався кредитними послугами банку, МФО чи іншої установи, купував товар у розстрочку, оформлював займ під залог авто. Інформація зберігається в базах даних Бюро кредитних історій. 

В досьє відображаються відомості про кількість отриманих кредитів, суми та терміни користування кредитними коштами. Кредитна історія містить відомості про якість обслуговування боргу позичальником, своєчасність платежів, пролонгації, реструктуризації та простроченні фінансові зобов’язання. В КІ потрапляють всі дані незалежно від розміру сум та видів кредитних продуктів. Роботодавці перевіряють фінансове досьє кандидатів з наступною метою:

  • впевнитися у благонадійності претендента;
  • оцінити відповідальність по кредитних зобов’язаннях;
  • проаналізувати вміння людини планувати бюджет.

Компанії почали запитувати у претендентів інформацію про діючі та погашені кредити тому, що ці відомості характеризують людину в позитивному чи негативному сенсі. Погіршення кредитного досьє може свідчити не тільки про грошові труднощі, але й про невміння розпоряджатися власними коштами. Тож такому кандидату складніше отримати посаду, пов’язану з плануванням фінансових, трудових, матеріальних активів або керуванням господарською діяльністю підприємства.

Вивчення кредитної історії дає можливість роботодавцю оцінити претендента в цілому як особистість. Наприклад, наявність довгострокової іпотеки або авто кредиту з своєчасними виплатами говорить, що людина дбає про своє майбутнє та має намір тривалий час працювати на одному місці, досягати кар’єрного зростання. Тож кандидат уважно буде ставитися до поставлених професійних завдань й обов’язків.

Увага! Без згоди претендента потенційний роботодавець не має законного права перевіряти кредитну історію. Але відмова у наданні такої згоди з боку кандидата може розцінюватися, як приховування інформації через погану КІ.

Що може викликати відмову у працевлаштуванні?

З кредитного досьє роботодавець дізнається про наявність кредитів, розміри заборгованості, частоту прострочень, види кредитних продуктів тощо. При оцінюванні претендента керівництву компанії може не сподобатися:

  • велика кількість діючих позик;
  • підвищена закредитованність;
  • наявність прострочених боргів;
  • стягування заборгованості у суді.

Ці негативні чинники суттєво впливають на рішення роботодавця, адже він бачить перед собою безвідповідальну людину, що має серйозні проблемі з плануванням фінансів і не вміє прогнозувати витрати. Тому існує вірогідність, що кандидат не зможе якісно виконувати професійні обов’язки.

Кому можуть відмовити в роботі через погану КІ?

Перевірку фінансової відповідальності застосовують не всі роботодавці. Зазвичай доступ до кредитної історії претендентів потребують крупні корпорації, компанії з іноземним капіталом, холдинги міжнародного формату або великі організації з гарними умовами праці та високою заробітною платою. На такі підприємства завжди є черга із сумлінних компетентних працівників, тож приймати на роботу безвідповідальних кандидатів ніхто не стане. Найбільш жорсткі вимоги стосуються представників наступних професій:

  • працівники банківських установ;
  • фінансові менеджери та консультанти;
  • співробітники колекторських служб;
  • бухгалтери, фінансові аудитори;
  • співробітники податкової служби;
  • управлінці, що претендують на високі посади;
  • керівники департаментів, відділів, філіалів;
  • працівники складів з доступом до цінного майна тощо.

Отже, кандидати на посади, що передбачають матеріальну відповідальність, підписання фінансових документів, роботу з готівкою та грошовими рахунками або матеріальними цінностями, потраплять під перевірку. До нових співробітників взагалі на початку ставляться з обережністю, а погана кредитна історія тільки погіршує ситуацію.

На замітку! «Тренд» перевірки потенційних претендентів в плані фінансової відповідальності прийшов з країн Заходу, де є нормальною практикою. Обов’язково вивчають КІ кандидатів логістичні, будівельні, банківські, торгівельні, фінансові компанії.

Як влаштуватися на роботу з поганою кредитною історією в Україні?

Далеко не всі компанії перевіряють потенційних кандидатів на предмет наявності заборгованості. Коли претенденти надають резюме для влаштування на роботу на звичайні підприємства не на керівничі посади чи робочі місця без доступу до фінансів й цінностей, відмов зазвичай не буває. Головне, щоб кандидат відповідав іншим вимогам:

  • професійні навики;
  • досвід роботи;
  • компетентність;
  • гарні характеристики;
  • комунікабельність;
  • пунктуальність тощо.

Якщо людині відмовляють через борги і погану кредитну історію, можна пошукати варіанти працевлаштування в інших галузях, займатися фрілансом або стати самозайнятою особою. Частку доходу варто направити на погашення боргів, щоб поліпшити КІ й підвищити вірогідність влаштуватися на бажану посаду у майбутньому.

Чи беруть на роботу в банк з поганою кредитною історією?

Банк – кредитно-фінансова установа з державним, національним підпорядкуванням або статусом комерційної організації. Робота в банку передбачає оперування грошовими коштами тим чи іншим чином. Банківські клерки, менеджери кредитних відділів, касири, операціоністи, бухгалтери співпрацюють з клієнтами, готівкою та безготівковими рахунками. Служба безпеки банку обов’язково перевіряє претендентів на вакантні місця за наступними параметрами:

  • достовірність документів;
  • відомості про освіту;
  • відсутність судимості;
  • дозвіл на роботу (у іноземців);
  • за наявності сплату аліментів;
  • виконання кредитних зобов’язань.

Банківським установам ризиковано мати справу з неплатниками податків та боржниками, а тим паче, надавати таким претендентам доступ до комерційної таємниці. За Законодавством, погана кредитна історія не є причиною для відмови у працевлаштуванні. Щоб перевірити КІ, банку потрібний дозвіл кандидата, але вимагати його компанія не має права. Отже, влаштуватися на роботу в банківську структуру за наявності боргів можна, якщо керівництво організації захоче найняти боржника.

Увага! Навіть якщо позичальник своєчасно вносить платежі по кредитах, негативним чинником є висока закредитованність. Коли людина віддає більше половини заробітної плати на сплату кредитних зобов’язань, виникають сумніви у її спроможності об’єктивно оцінювати фінансові можливості.

Що робити якщо не беруть на роботу через борги?

Якщо претендент має намір влаштуватися на відповідальну посаду або зайняти місце керівники чи менеджера вищої ланки, варто заздалегідь потурбуватися про поліпшення кредитної історії. Спочатку слід перевірити поточний стан фінансового досьє. Для цього можна звернутися в УБКІ та надати запит. Один раз на рік послуга є безкоштовною. Видалити інформацію про негативну історію з бази даних неможливо. Але є засоби покращити кредитний рейтинг:

  • сплатити існуючу заборгованість;
  • за можливості закрити кредити;
  • скористатися програмами реструктуризації.

Необхідно розпочати діалог з кредиторами. Деякі компанії йдуть назустріч боржникам, пропонують варіанти частинного списання або реструктуризації заборгованості. В жодному разі не варто приховувати інформацію про погану кредитну історію від роботодавця. Адже керівництво цінує чесність та відвертість у претендентах.

Якщо кредитний рейтинг вкрай зіпсований, потрібно спробувати влаштуватися на роботу, яка не пов’язана з матеріальною відповідальністю, управлінською діяльністю чи обігом цінностей. Ймовірність працевлаштування в такому випадку набагато вища.

Служба безпеки

На крупних підприємствах, в оборонних компаніях, у фінансових установах та деяких інших організаціях є служби безпеки. Це самостійні структурні підрозділи, що займаються забезпеченням економічних інтересів фірми в умовах підприємницького та комерційного ризику. Однією із задач СБ є перевірка претендентів на відповідальні вакантні посади, пов’язані з доступом до:

  • товарно-матеріальних цінностей;
  • комерційної таємниці фірми;
  • фінансовими активами.

Кандидатів цікавить, чи перевіряє служба безпеки кредитну історію в Україні. Так, якщо це відноситься до переліку службових функцій СБ. Перевіряти можуть не тільки претендентів на роботу, але й працевлаштованих співробітників. Наявність письмової згоди людини є обов’язковою. Щоб пройти перевірку служби безпеки підприємства, потрібно чесно відповідати на питання співробітників СБ. Якщо людина є справжнім професіоналом в своїй галузі, то незначне прострочення кредиту не зашкодить працевлаштуванню.

Борг у приставів: чи візьмуть на роботу?

З 2017 року в України поряд державними виконавцями юстиції почали працювати приватні пристави. Це підвищило показники роботи з повернення проблемної заборгованості, але створило боржникам додатковий клопіт. Так, приватний нотаріус на законних засадах має право зробити виконавчий напис на кредитному договорі боржника без рішення суду за умови:

  • безспірного підтвердження наявності заборгованості;
  • виникнення права вимоги стягувача не більше 3-х років;
  • наявності підписаного оригіналу кредитного договору.

Якщо все зроблено за законом, на підприємство, де працює боржник надсилають лист з постановою приватного виконавця про утримання 20% заробітної плати або накладання арешту на банківські рахунки. Отже, якщо боржника візьмуть на роботу, немає гарантії, що кредитор не ініціює процес стягування боргу через приватних виконавців або суд й державних приставів. За наявності виконавчого напису чи судового рішення, переданого до відділу юстиції, можна влаштуватися на роботу. Тільки компанії можуть запропонувати претенденту місце з невеликою зарплатою, з якої частку будуть відраховувати на погашення боргів.

2 коментарі “Чи впливає кредитна історія при працевлаштуванні?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *