Уряд розширив перелік тих осіб, які можуть скористатися програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Від жовтня змогут оформити позику під 12% річних мають також підприємці, обсяг доходу яких не перевищує 50 мільйонів гривень. І особливість в тому, що до 1 мільйона кредиту вони зможуть отримати без будь-якого забезпечення.
Обсяги кредитування за програмою в порівнянні зі стартом в лютому 2020 році зростають швидкими темпами. Наприклад, якщо на грудень 2020 року такими послугами могли скористатися лише 7575 підприємців, то наразі ця цифра у жовтні вже сягнула 24594 осіб. І тільки за остання два тижні обсяг кредитування збільшився на 330 кредитів. Саму стільки надано позик представникам бізнесу.
Якщо аналізувати показники в грошовому вимірі, то обсяг кредитування на жовтень 2021 року склав 66,9 мільярдів гривень, коли в тому ж грудні 2020 року обсяг склав 17,45 мільярдів гривень.
Особливість програм кредитування в тому, що гроші можливо отримати не лише на антикризові заходи, спричинені пандемію. Фонд надає кошти також на розвиток бізнесу, на рефінансування кредитів, а також на інші бізнес-потреби.
Для інформації: наразі реформовані принципи взаємодії державних та місцевих органів влади в контексті реалізації програми «Доступні кредити 5-7-9%». Фонд розвитку підприємництва, який до цього часу взагалі не співпрацював з регіональними органами влади та подібними структурами, підписав договори про співпрацю, що надає змогу бізнесу в регіонах більш швидко та ефективно скористатися підтримкою влади.
Програма як і раніше реалізується через активну співпрацю з банками. Кількість фінансових установ, які приєдналися до співпраці, становить станом на середину жовтня, – 39 установ. Особливість в тому, що саме банк надає кредит, а вже Фонд фінансує банку різницю між ефективною ставкою та тим відсотком, який передбачено договором (за умовами – 5-7-9%).
Нещодавно у функціональні обов’язки фонду увійшли функції щодо фінансування пільгової іпотеки, в тому числі і для населення. Так звана «Іпотека, 7%». Але поки ця програма більш ефективно працює на папері, ніж практично в суспільстві. Потенційні позичальники жаліються на велику кількість паперів, додаткових умов, вимог тощо. Тільки 1-2% від заяв закінчуються позитивним рішенням.