Більшість споживачів кредитних послуг звикли, що кожного разу банки пропонують окрім кредитної послуги, ще послугу страхування. Вона не є обов’язковою, але в більшості своєму рекомендується для позитивного рішення банку. Але в принципі позичальник має змогу відмовитися від страхування, ніяких ризиків це не несе. Можливе лише підвищення відсоткової ставки.
Аналогічна ситуація і при оформленні іпотечного кредиту. Позичальнику пропонують придбати декілька одночасно послуг страхування. І ось в такому випадку лише від однієї він має змогу відмовитися.
Коли ви оформляєте іпотечний кредит, відповідно банк несе певні ризики. Це називається кредитний ризик. При іпотеці цей ризик мінімізує забезпечення у вигляді тої нерухомості, яка купується. І якщо станеться ситуація, коли людина не зможе повернути кошти, банк зможе конфіскувати майно та продати його. Таким чином він поверне собі кошти.
Але в житті можуть статися різні випадки. Наприклад, пожежа, аварійна ситуація, стихійне лихо тощо. Будь-який варіант може призвести до того, що нерухомість буде якщо не ліквідована, то точно знецінена. Продати такий об’єкт на ринку нерухомості за ту вартість, яка була на початку підписання кредитного договору, буде неможливо. В цьому випадку, перш за все, збитки несе не позичальник, оскільки він ще не виплатив кредит, а саме банк.
Аналогічна ситуація також не приємна для позичальника. Навіщо йому платити кредит за те майно, яке втрачено або втратило свій вигляд. Людині прийдеться кредит погашати, а також ще лагодити свою оселю.
Щоб убезпечити всіх суб’єктів іпотечних правовідносин в практику й запроваджено іпотечне страхування забезпечення. За чинним законодавством позичальник не має права відмовитися від страхування забезпечення. В інакшому випадку банк просто не схвалить іпотеку. Головне пам’ятати – банк повинен надати право вибору. Тобто кожна людина має змогу самостійно визначитися зі страховою компанією. Кредитор не має права нав’язувати свого страховика.
Інакша ситуація з послугою добровільного страхування життя та здоров’я позичальника. В цьому випадку людина може відмовитися від таких послуг, але банк автоматично підвищить відсоткову ставку на декілька пунктів. Відмовити ж в наданні кредиту не мають права, такі дії банку можна спокійно оскаржити в Національному банку України.