Як обрати ділове ЗМІ

Чи замислювались ви про якість новин, які ви читаєте? Як ви визначаєте надійність джерела — перевіряєте інформацію чи берете її “на віру”?

Більшість людей поглинають від 5 до 40 новин на день. Інформація знаходить нас самостійно — в соціальних мережах, на популярних сайтах, з вуст друзів тощо. Однак, часто новини виявляються фейком. Допускаючи надходження неправдивої інформації та її розповсюдження ми псуємо власне інфополе та інфополе оточення. Таким чином ми знецінюємо правдиві новини і змішуємо їх з жовтими заголовками. Особливо критично це питання стоїть у сфері фінансів. Гучний заголовок може підняти рівень тривоги у людей, хоча насправді деталі сильно перебільшені.

Розповідаємо, які джерела інформації користуються популярністю у населення України та як перевірити їх надійність.

Де читати фінансові новини

Найпростіший спосіб бути в курсі фінансових новин – читати ділову пресу. Це зручно, адже вам не потрібно витрачати час на пошук та перевірку інформації, аналіз рейтингів та звітів компаній. Всю цю роботу за вас уже зробили журналісти.

Про фінанси в Україні пишуть Мінфін, Курс, Фінанс.юа, Ліга, Деньгі.юа. Це ресурси, які вже доказали свою авторитетність. В статтях завжди є посилання на першоджерело, що дає змогу відстежити правдивість новини. Переклади з іншомовних ресурсів також здійснюють кваліфіковані кадри.

Ці сайти підходять як для новачків, так і для тих, хто вже давно читає фінансову пресу. Рівень новин та статей різний, що дозволяє обрати портал під свій рівень зацікавленості. 

Також є і більш профільні сайти на фінансову тему. Наприклад, Бухгалтер.ком.юа чи Бухгалтер911. Статистика говорить про те, що в Україні можна знайти перевірені сайти з будь-якою професійною тематикою.

Інтернет-портали також допомагають, коли потрібно порівняти пропозиції різних компаній щодо вкладів, іпотеки, кредитних карток, страховок та інших фінансових продуктів.

Рейтинги

Клієнтські чи народні рейтинги — ще одна корисна функція інтернет-порталів, присвячених фінансам. З їхньою допомогою ви зможете дізнатися, як бути клієнтом цього банку або страхової компанії, ще до того, як оформите картку або страховку.

Фінансовий рейтинг — це бібліотека даних, якими користувач може розпоряджатись у власних інтересах.

Прикладом комплексного рейтингу можна назвати наш сайт Фінанс Кредит. Наші співробітники щодня оновлюють інформацію про банки, страхові компанії, МФО та кредитні картки. Якщо в Україні з’являється нова компанія, ми перевіряємо її документацію та додаємо на сайт. 

Сама система рейтингу будується на основі позитивних та негативних відгуків клієнтів. На місце у рейтингу впливає не лише кількість позитивних відгуків, а й те, як банк чи страхова компанія реагує на негативні відгуки: чи вирішує проблему, чи залишає клієнта незадоволеним. 

Як перевіряти інформацію

Навіть читачам відомих ділових ЗМІ треба час від часу перевіряти інформацію. Іноді навіть провідні видання цитують недостатньо обізнаних осіб і вводять аудиторію в оману.

ЗМІ також можуть стати об’єктами маніпулювання. У складній політичній ситуації видання можуть використовувати задля поширення дезінформації та схилення читачів до певної думки. 

Великі компанії бентежаться через можливість втрати репутації. Саме тому більшість з них відкриває відділи захисту та перевірки інформації. Людей, що займаються аналізом даних на їх правдивість та актуальність називають фактчекерами.

Але коли компанія не має змоги найняти окремих співробітників для глибшої перевірки інформації, фактчекерами стають вже читачі. Окрім того, читачі можуть повідомляти компанію про помилки. Зазвичай новину швидко виправляють, а за інформацію дякують тому, хто помітив нестикування.

Розбираємось, як розпізнати ненадійну новину:

Першоджерело

Джерело новини. Хороші ЗМІ під час публікації новини спираються на надійні джерела: слова чиновника, офіційні документи, думку експерта з відомої компанії тощо. Краще якщо таких джерел інформації кілька. Якщо у матеріалі наведено цифри, кожну має підтверджувати посилання відповідне дослідження. Якщо факт не підтверджений першоджерелом, його не варто сприймати серйозно.

Різносторонність думки

Не варто довіряти статтям, які висвітлюють думку лише однієї сторони. Журналіст повинен описати ситуацію повністю. Інакше таку статтю можна вважати способом маніпуляції над читачем. Особливо це стосується новин про економіку та рівень життя в інших країнах.

Новина опублікована декількома сайтами 

Якщо стаття написана та опублікована лише на одному порталі, це насторожує. Особливо якщо новина важлива та скандальна. Деякі новини можна віднести до розряду особливо важливих, тому всі ЗМІ хочуть поділитись ними зі своїми читачами. Якщо ж стаття з’явилась тільки на одному порталі, а за декілька годин колеги не написали свій матеріал на тему, сміливо відправляйте новину до ненадійних.

Тип видання

Зверніть увагу на ресурс, який ви читаєте. Є два типи сайтів, на яких можна читати новини:

  • Спеціалізовані сайти. В компаніях, які займаються вузьким висвітленням новин в певній галузі зазвичай працюють спеціалісти з профільною освітою. Це дозволяє користувачу одразу читати структуровану інформацію про подію. Статі на таких сайтах майже завжди мають професійну лексику. Це може стати проблемою для користувача, який тільки почав цікавитись темою. Однак, такі ресурси зазвичай вважаються більш надійними.
  • Агрегатори. Це сайти, які збирають новини з декількох джерел. Іноді статті переписують з урахуванням інформації, знайденої на інших сайтах, а іноді просто збирають в групу з вказанням оригінальних джерел. Агрегатори намагаються висвітлювати усі сфери життя — від фінансів до шоубізнесу. Саме тому новини на таких сайтах написані здебільшого зрозумілою мовою та для всіх груп. Якщо вас зацікавила новина на агрегаторському сайті, радимо перейти за посиланнями на джерела чи пошукати їх самостійно. Якщо інформація збігається, то довіра до сайту росте. Перевіряйте інформацію час від часу для підтвердження надійності ЗМІ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *