Інфляція в Туреччині продовжує бити всі рекорди

За результатами 2021 року рівень інфляції в Туреччині досяг майже 37%. І цей показний є найбільшим за останні 20 років, в тому числі інфляція досягла свого історичного максимуму і в рамках ери правління Ердогана.

Прогноз експертів наразі також невтішний. Наприклад, лише за грудень ціни на споживчі товари зросли на 13,6%. І такі показники фіксуються кожного місяця, різниця тільки в тому, які категорії підвищуються в ціні. Проблема в тому, що спинити інфляційні процеси уряд Туреччини точно не зміг. Сподівання були на 2022 рік, але за прогнозами світових експертів вже весною інфляція досягне рівня 50%.  В кращому випадку інфляція може бути нижчою, але не менше, ніж 40%. 

Проблема й в тому, що сам президент країни не намагається спинити інфляцію. За його думкою взагалі немає нічого страшного в тому, що відбувається в державі. В усіх офіційних виступах акцент робиться на позитивних моментах розвитку економіки. Наприклад, в останньому виступі було сказано про те, що наразі Туреччина змогла збільшити обсяги експортних операцій на 30%. Загальна величина таких операцій становить 225 млрд доларів. І це надає змогу державі отримувати достатньо високі показники доходів.

Але зрозумілим є той факт, що Туреччина наразі переживає не найкращі часи. Лише за рік національна валюта втратила в ціні 45-50%. Експерти сходяться в думці, що Ердоган перш за все зосередив увагу на збільшенні експорту, але ніяк не на стабілізації курсу валюти. Один з кроків, який хоч якось зміг стабілізувати курс валюти, – це примусове зобов’язання експортерів реалізувати отриманий виторг у валюті центральному банку держави. Таким чином Центробанк зміг додатково отримати та поповнити свої резерви.  

Є декілька факторів, які сформували такий стан. Один з головних чинників – не коректне управління фінансовим ринком. За всіма правилами економіки, коли відбувається зростання базових цін та зниження вартості національної валюти, необхідно обмежувати доступ населення та бізнесу до грошових ресурсів. Наприклад, більшість держав просто підвищують облікову ставку, таким чином підвищуючи вартість валюти. В Туреччині діяли абсолютно інакше. Президент надав доручення при підвищенні інфляції знизити облікову ставку, що є не припустимим кроком. В результаті доступ до кредитних ресурсів було підвищено. Як наслідок – попит збільшився, що вплинуло на вартість.

Не слід не зважати й на політичні заяви влади, на деякі дестабілізаційні фактори, які періодично створюють додаткову загрозу для економічного стану країни. Головне – не допустити ще більшу девальвацію ліри, інакше реальний рівень доходу населення значно знизить соціальну забезпеченість громадян Туреччини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *