Конфіскація майна за несплату кредиту

Не можете сплатити борги і турбуєтесь, що у вас відсудять майно? Ми розповімо, чому проводять арешт майна та як цього уникнути.

Багатьох людей, які брали кредити, цікавить, чи можуть колектори забирати майно за борги. Ми спробуємо коротко розповісти вам про всі можливі ситуації.

Чому може дійти до арешту майна за кредит?

Значну частку прибутку вітчизняних фінансових установ становить кредитування фізичних і юридичних осіб. Подібна діяльність пов’язана з підвищеними ризиками, як з боку позичальника, так і з боку кредитора. Занадто багато покладено на платоспроможність клієнта, який нерідко переоцінює свої можливості, і кредитний ком, постійно збільшуючись в розмірах, загрожує його розчавити. Завдяки фінансовій звітності банки відстежують платоспроможність своїх клієнтів, і ще на ранніх стадіях виникнення труднощів намагаються розробити найбільш зручний для них графік, використовуючи пільговий безвідсотковий період або реструктуризацію кредиту. Але якщо всі спроби врегулювати ситуацію виявляються марними, банк залишає за собою право звернутися з позовом до суду.

Найчастіше в разі невиплати кредитних коштів суд виносить рішення про примусову реалізацію майна боржника. Цим процесом на практиці займається виконавча служба, функції якої для багатьох і до цього дня залишаються загадкою. Існує маса легенд і напівправдивих історій, згідно з якими, судові пристави здатні залишити позичальника практично ні з чим, і володіють необмеженими правами на все майно, що належить боржнику. На практиці ж виконавча служба, як і будь-яка інша структура, підпорядковується цілком конкретним положення законодавства України. Знання цих законів, а також своїх цивільних прав, може допомогти в процесі врегулювання подібних ситуацій.

За яку суму боргу можуть забрати квартиру?

Чи можуть колектори забирати майно

В першу чергу судові пристави будуть звертати увагу на так звані надлишки, які представляють собою предмети розкоші, які не є життєво важливими для позичальника. Можна визначити дану категорію речей на основі гардероба боржника. Наприклад, гардероб містить дві одиниці верхнього зимового одягу: звичайну куртку і дорогу дублянку. У більшості випадків саме дублянка піде в рахунок сплати боргу, як предмет розкоші, який не представляє особливої ​​важливості для позичальника. Однак в тому випадку, якщо дублянка є єдиною одиницею зимового одягу у власника, то вона не може бути вилучена, так як буде зарахована до необхідного мінімуму. Конфіскації також не підлягають інструменти для отримання доходу, що належать боржникові. До даної категорії може ставитися як комп’ютерна техніка, так і предмети господарської діяльності, включаючи домашніх тварин.

Основні побоювання, безумовно, викликає небезпека конфіскації нерухомості позичальника. Однак на цей рахунок в законодавстві прописані чіткі норми, які вказують на те, що примусове відчуження єдиного житла боржника не допускається. Виконавча служба може реалізувати нерухомість лише в разі наявності у позичальника ще однієї квартири або будинку. Крім того, конфіскації підлягає лише те житло, яке повністю належить боржнику. Реалізація житла з частковим його володінням, або зареєстрованого на його родичів, не допускається. Однак не слід забувати про те, що якщо нерухомість є заставним майном за умовами кредитного договору, то її реалізація в рахунок сплати боргу можлива в більшості випадків.

Що являє собою процес конфіскації майна? 

Конфіскація майна за несплату кредиту

Процедура проведення вилучення матеріальних цінностей включає обов’язкове попереднє повідомлення боржника. Таким чином, виконавча служба, перш ніж направити судових приставів до позичальника, зобов’язана письмово попередити його про майбутній візит. Незважаючи на попереднє повідомлення, боржник має право не пустити представників виконавчої служби в двох випадках: якщо судовим рішенням було прийнято надати йому відстрочку, або банк реструктуризував борг, внаслідок чого погашатися він буде вже відповідно до нового кредитного договору. Якщо жодна з перерахованих умов не відповідає дійсності, то боржник не має права перешкоджати діяльності судових приставів. 

У той же час він повинен бути максимально уважним при складанні документів опису. Завчасно слід подбати про те, щоб отримати копію переліку майна, що підлягає вилученню, складеного виконавчою службою, і провести звірку цього переліку з реально існуючими речами. Вилучення матеріальних цінностей буде проводитися виключно в рамках тієї суми заборгованості, яка буде представлена ​​суду кредитором. В обов’язковому порядку необхідно мати відомості про загальну суму боргу, включаючи тіло кредиту, комісії та відсотки, а також всі штрафи за прострочені платежі і пеню на момент винесення судового вердикту.

Великі нарікання найчастіше викликає оцінка матеріальних цінностей боржника з боку судових приставів. Відомі випадки, коли після конфіскації значної частини майна позичальника, сумарний розмір його боргу залишався практично без зміни. Виною цьому була істотно занижена вартість речей, яку документально фіксували пристави. Для того щоб не стати жертвою подібних дій, має сенс провести попередню незалежну експертизу, яка покаже реальну вартість майна, визначеного під конфіскацію. 

арешт майна за кредит

У будь-якому випадку, боржник, як громадянин України, має право в десятиденний термін після візиту судових приставів подати позовну заяву щодо протиправних дій представників виконавчої служби. Історія діловодства налічує чимало випадків, коли подібні позови задовольнялися, і боржник в судовому порядку повертав собі вилучені матеріальні цінності. 

Дані факти черговий раз доводять те, що знання положень законів в цій сфері сфері, а також процедури діяльності виконавчих органів, можуть допомогти зберегти майно в разі виникнення спірної або конфліктної ситуації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *