Кредитні канікули – що це і навіщо їх брати?

Якщо настали скрутні часи, а на позичальнику висить кредит, який він не може виплачувати, є варіант – взяти кредитні канікули. Це досить часта практика для громадян України, де у багатьох людей є активні позики в банках або МФО.

В останній час ситуація з просроченнями по кредитам стала ще більш помітною. На початку квітня 2020 року на території України ввели карантин, пов’язаний з поширенням загрози зараження коронавирусной інфекцією. Це негативно позначилося на бізнесі, економіці, доходах людей. Деякі громадяни тимчасово втратили платоспроможність. Тому кредитні канікули для багатьох стали справжнім порятунком, виходом зі складної ситуації, що наближає до банкрутства.

Чи вигідно оформлювати кредитні канікули?

Ідея оформлення кредитних канікул полягає в тому, щоб звільнити фізичну або юридичну особу від внесення платежів на певний термін. Але банки можуть компенсувати цю послугу продовженням терміну погашення боргу, збільшенням розміру наступних внесків. Всі умови обговорюються в договорі, тому перед підписанням потрібно його скрупульозно вивчити.

Найзручніший і найпоширеніший варіант для платників – призупинення виплати основної частини боргу або відсотків без нарахування пені та накладення штрафів. Банк переходить в «сплячий» режим без застосування санкцій до клієнтів і очікує закінчення терміну дії угоди.

Як і коли треба оформлювати кредитні канікули?

кредитні канікули

Позичальник може звернутися до банку, щоб полегшити своє фінансове навантаження по кредитам. У договорі з компанією умови не обговорюються, але деякі кредитори прописують пункт про зміну графіка виплат у зв’язку з непередбаченими обставинами. Немає стовідсоткової гарантії, що компанія піде назустріч. Але можна звернутися до менеджерів, якщо позичальник:

  • знаходиться в декреті без змоги працювати;
  • сильно захворів і втратив можливість працювати;
  • нещодавно поховав близького родича;
  • звільнився з роботи, втратив єдине джерело доходу;
  • терміново відправляється за кордон і не зможе своєчасно вносити оплату;
  • потрапив під скорочення на роботі;
  • відкриває бізнес в іншій державі.

Обставини завжди різні, і банки розглядають їх в персональному порядку. Але при наданні заяви та документів позичальників можуть і відмовити в канікулах.

З квітня 2020 року у зв’язку з введенням карантину українські банки стали лояльніше ставитися до позичальників і пропонувати кредитні канікули на кілька місяців. Це торкнулося фізичних осіб і підприємств, які найбільше постраждали від коронавируса. Канікули стали методом недопущення подальшого погіршення якості кредитного портфеля України.

Які варіанти кредитних канікул в Україні?

Банки України пропонують громадянам і підприємствам наступні варіанти кредитних канікул:

  • відстрочки платежів по основному тілу кредиту;
  • відсрочки щодо виплати відсотків по кредиту;
  • відсутність пені і штрафів на прострочені платежі.

Часткова відстрочка – найпоширеніший метод фінансової допомоги від банків. Протягом певного терміну можна не вносити відсотки або основний платіж. А повна відстрочка передбачає відсутність будь-яких виплат, але на неї кредитори можуть піти, якщо на це є дійсно вагомі причини.

Також можна змінити валюту для виплат. Так, якщо курс гривні змінюється, позичальник може вносити гроші в євро або доларах. Але на практиці це рішення використовується рідко.

Процедура оформлення кредитних канікул

що таке кредитні канікули

Банки України висувають різні умови для позичальників, які планують попросити відстрочку. Але передбачений єдиний механізм дії для клієнтів. Він включає наступні етапи:

  1. Повідомлення банку про своє бажання оформити кредитні канікули. Можна сповістити менеджера по телефону або особисто відвідати відділення. Спеціаліст розповість про можливості активації послуги та умови її надання.
  2. Збір пакету документів. Крім паспорта та ІПН вам можуть знадобитися довідки, що підтверджують скрутне становище. Це може бути довідка про хворобу, смерть близького родича або документ про скорочення на роботі. Всі папери, які на думку позичальника можуть допомогти в оформленні, краще брати з собою.
  3. Відвідування відділення і заповнення заяви про надання кредитних канікул по формі.
  4. Надання додаткових документів з банківським запитом – список поповнюється в залежності від конкретної установи.
  5. Ознайомлення з умовами договору, що регламентує кредитні канікули, і його підписання.

Відповідь за заявою зазвичай надходить від банку через кілька днів після її оформлення. Але деякі компанії готові дати відповідь вже через годину. Вони розглядають кожну ситуацію індивідуально, враховують давні проблеми з позичальниками, їх статус, кількість звернень і сумлінність. Постійним клієнтам компанії можуть піти на поступки. Якщо раніше позичальник не відчував ніяких проблем з погашенням боргу, не ховався від кредитора, йому швидко схвалять канікули.

Завжди треба пам’ятати, що кредитні канікули не звільняють від погашення всієї позички, але вони дозволять не вносити платежі без неприємних наслідків – штрафів, пені та комісій.

Хто виступає ініціатором кредитних канікул?

У якості ініціатора виступають самі позичальники через важке фінансове становище, представники кредитора (рідко) і колектори. Банк може запропонувати врегулювати борг шляхом оформлення канікул. Але подібні послуги надаються лише клієнтам з бездоганною репутацією і з поважних причин.

Домовлятися про відстрочку можуть недобросовісні позичальники і представники колекторських агентств. Але це нечастий випадок. Колектори працюють з боржниками, з якими вже не можна домовитися. Тому звернення до банку автоматично виключається.

Чому можуть не надати відсрочку?

отримати відсрочку по кредиту

По-перше, немає сенсу в подачі заяви на надання кредитних канікул, якщо втрата платоспроможності – постійна, а не тимчасова. Тоді часткове або повне відстрочення виплат не врятує ситуацію.

Кредитні канікули можна отримати, якщо з дати відкриття договору пройшло не менше трьох місяців або стільки залишилося до його закриття. Не дають відстрочку і недобросовісним позичальникам, які неодноразово порушували терміни погашення, мають кілька прострочень без домовленості з банком.

Якщо ви потрапили в складну фінансову ситуацію, але з якихось причин не можете оформити канікули, слід звернутися в банк за рефінансуванням (перекредитуванням) або вивчити програми по реструктуризації. Деякі компанії йдуть на поступки і при наявності невеликого прострочення (кілька днів) можуть надати до 14 днів без оплати. Але це індивідуальний підхід, на який орієнтуються не всі українські банки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *