Послуга кешбеку поступово піде з ринку

Банкіри України заявили, що вітчизняному ринку поступово потрібно готуватися до повного зникнення кешбеку. Причин тому кілька, але основна з них – це підвищення інтерчейнджу. Керівництво банків не в захваті від таких заходів, але інших варіантів розв’язати проблему немає. 

Інтерчейндж – це комісія, яку банки, платіжні системи чи інші посередники стягують під час проведення операцій. Нещодавно багато платіжних систем підвищили інтерчейндж, отже, збільшилися витрати банку. Наприклад, якщо раніше банки платили Visa, MasterCard 0,5% від операції, то зараз банк платить 1%. При тому обсязі операцій та платежів, що відбуваються на ринку України, це величезні суми. 

Правильним рішенням могло стати збільшення тарифу обслуговування. Але таке управлінське рішення також мало б наслідки. Найочевидніше – зменшення кількості клієнтів. І тому банки роблять інші варіанти скорочення витрат. Ключовий із них – анулювання кешбеку. 

Кешбек – це додаткова опція, яку пропонують власникам карток за конкретні покупки. Розмір такого бонусу – від 1% до 30%. Наприклад, якщо клієнт купує товар у конкретному магазині, він отримує 20% повернення на бонусний рахунок. Але якщо він купить продукцію в іншому магазині, він зможе повернути до 1-2%. Взагалі, варіантів як може працювати кешбек безліч. Це встановлює сам банк. Але зараз фінансові установи поступово відмовляються від такої послуги. 

Наприклад, представники Таскомбанку заявили про те, що вони анулювали кешбек за дебетовими картами. Також такі заходи готуються ввести в дію й інші установи. За кредитними картками бонуси залишаються. Причина – тільки в такий спосіб клієнтів можна спонукати витрачати більше. Чим більше кредитних коштів буде списано з карти, тим більша вигода банку. 

Інша неприємна новина – обслуговування дебетових карток незабаром може стати платним. Наприклад, зараз більшість банків звичайні дебетові картки для розрахунків пропонують безплатно чи стягують мінімальну плату. Але вже 2022 року правила гри можуть змінити. Вже до літа більшість таких продуктів будуть платними. І лише великі гравці ринку шляхом багатомільярдних доходів зможуть покривати такі витрати іншими доходами.

Фінансові установи також стурбовані тим, що в Україні так і не дійшли до єдиної думки, чи потрібно на державному рівні регулювати інтерчейндж. Адже, з одного боку, постійне зростання такого показника може позначитися тільки на рядовому споживачі. Але з іншого боку, банк також повинен мати повноваження підвищувати комісію відповідно до ринкових умов.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *