Сергій Марченко, який обіймає посаду міністра фінансів, виступив з офіційною заявою про те, які банки державного значення планують віддати на приватизацію. Відразу зазначимо, що заявлені фінансові установи ще кілька місяців тому розглядалися під одним кутом розвитку. І не зовсім зрозуміло, чому банки, які спочатку планували віддати у приватні руки, тепер таки планують залишити у державній власності.
Безпосередньо йдеться про Приватбанк. Кілька місяців тому уряд заявляв про те, що Приватбанк і Ощадбанк уже готують до приватизації. Причин такому рішенню було декілька, більшість із них, звичайно, не озвучувалася. І після того, як Україна підписала з Міжнародним валютним фондом Меморандум, це питання навіть не обговорювалося. МВФ готовий продовжити співпрацю з Україною лише за умови, що держава віддасть на приватизацію зазначені фінансові установи.
Але сьогодні було заявлено про інше рішення. Тепер питання приватизації Приватбанку ще обговорюється. Основною причиною таких змін є рентабельність фінансової установи. Вона щорічно приносить до бюджету понад 1 мільярд доларів. Отже, навіщо позбавляти себе того об’єкта, хто може приносити дохід. Щоправда, тепер проблема в іншому: чи МВФ готовий відмовитися від своїх намірів і продовжити співпрацю з Україною за умови, що та порушить домовленості. Питання відкрите.
Було озвучено рішення і щодо інших банків із державною часткою. Так Укрексімбанк 100% залишиться власністю держави, його не передаватимуть на приватизацію. Основна причина – стратегія розвитку фінансової установи. Такий банк розглядають як перспективний інвестиційний актив, який в майбутньому дасть добрі результати. Та й спочатку приватизація цього банку точно не розглядалася.
Рішення щодо приватизації Ощадбанку змінено не було. Ця фінансова установа буде передана у приватну власність інвесторам. Наголос робиться на іноземних покупців. Але є й запасний варіант. Він не в тому, щоб приватизувати об’єкт, а залучити гроші внаслідок співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку.
Другим банком, який віддадуть на приватизацію, сьогодні називають Укргазбанк. Нагадаємо, що за фактом це комерційна фінансова установа, але зі значною часткою держави – близько 95% капіталу належить саме державі у лиці Міністерства фінансів. І зараз його також розглядають як об’єкт для приватизації.
Наприкінці своєї доповіді Міністр сказав, що найбільш спірне питання – це питання Приватбанку. Не зовсім зрозуміло, що з ним робити та як бути. «Про нього ще думатимемо» – зазначив Сергій Марченко.