Станом на початок поточного року загальна сума активів банків перевищила 2 трлн грн. Для України та всього банківського сегмента це рекордне значення. Але головна проблема в тому, що кредити в цих активах мають лише невелику частку – близько 1,5 трлн грн. Все інше – це інші активи, зокрема йдеться про облігації внутрішньої позики та готівку.
З одного боку, це проблема, оскільки європейський досвід свідчить про те, що питома вага кредитів в загальному обсязі активів повинна бути більша. З другого боку, це надає платформу для подальшого зростання та активізації кредитування. Експерти вважають, що саме в цьому році слід чекати на активне пожвавлення ринку.
Оскільки всі сподіваються на стрімке відновлення економіки та деякі обмеження в інвестиційному капіталі, то корпоративне кредитування буде гарантовано зростати. Експерти прогнозують збільшення такого показника на 20-25%. В таке значення входять різноманітні кредитні інструменти. Йдеться як про класичні продукти – кредити на розвиток бізнесу, іпотеку під забезпечення виробничих активів тощо, так й про інші варіанти – лізинг, факторинг тощо.
Представники банківського сектору зазначають, що наразі вони розробляють різноманітні варіанти активної співпраці з бізнесом. Звичайно, компанії прагнуть отримати комплексні кредитні продукти, а тому фінансові установи намагаються запропонувати саме такий продукт. Перевага й в тому, що Україна відмовляється від фіксованих відсоткових ставок. Наразі в більшості варіантів встановлюються саме «плаваючі» ставки, що надає можливість компаніям на початку погашення відсотків отримувати мінімальну ставку та незначне фінансове навантаження.
Також замислюються банки над зростанням споживчого кредитування. І якщо розширити базу клієнтів навряд вдасться, то ось надати більший кредитний ліміт легко. Попередньо зростання в цьому сегменті очікується на рівні 30% мінімум. Правда в щорічному еквіваленті мови про значний приріст не йдеться, оскільки такі позики швидко сплачуються споживачами.
З негативних моментів експерти відзначають підвищення відсоткових ставок за всіма видами кредитів. Це вже гарантована ситуація ринку. Обумовлено це багатьма факторами, головний – підвищення облікової ставки Національним банком України. Середня ставка за кредитом на ринку буде становити 20%.