Що відомо про новий закон деолігархізації?

В травні поточного року в Україні запрацює новий закон про деолігархізацію. В цей же період можуть оголосити перші прізвища, які згідно з новим нормативним документом підпадають під категорію олігархів. Поки не зрозуміло, які наслідки отримання такого фінансового стану й що влада України зможе отримати від таких суб’єктів. Але міністр юстиції Денис Малюська надав офіційні пояснення стосовно законодавчих норм нового закону України.

Попередньо статус олігарха отримує людина, яку будуть оцінювати за декількома критеріями: це наявність значних обсягів активів та майна, активне політичне життя в Україні або за її межами, певна монополістична позиція на вітчизняному ринку та наявність певного контролю над засобами масової інформації. І далі більш детально.

Стосовно обсягів активів, то тут все просто. Наразі вся інформація щодо власності окремої фізичної особи, її активів та капіталу є у відкритому доступі. Зацікавлена особа може з легкістю перевірити майно та інші цінності, які належать особі. Якщо загальний обсяг активів досягає того рівня, котрий надає право визначати суб’єкта як олігарх, значить так і є. Тоді потрібно перевіряти приналежність особи до інших критеріїв. Якщо ні, то тоді закон про деолігархізацію працювати точно не буде.

Політичну приналежність також достатньо легко перевірити. Якщо людина займає якусь політичну посаду, є членом партії, то відповідно він є політично активною особою. Додатково оцінюється коло осіб, з якими контактує потенційний олігарх. До уваги беруть родичів, близьке оточення суб’єкту. Також при вивченні матеріалів можуть аналізувати й причетність до політичного життя бізнес-партнерів особи.

Стосовно монополізації ринку, то тут теж все зрозуміло. Можна з легкістю перевірити діяльність компаній, які належать суб’єкту. Проаналізувати його інвестиційний пакет акцій. Все одно висновки щодо монополізації робляться на основі комплексного вивчення матеріалів.

Перевірити причетність людини до ЗМІ можна через офіційний сайт такої компанії. Інформація щодо власників та кінцевих бенефіціарів повинна міститися на таких ресурсах. Якщо такі відомості відсутні, то можна запросити дані у компетентних органів.

Багато експертів не розуміють, для чого було прийнято такий закон. Але влада пояснює, що вона не ставить на меті обмежити бізнес та ввести його в якісь рамки. Це зроблено лише для того, щоб ліквідувати можливі зловживання зі сторони окремих осіб. Ніхто не примушує їх продавати бізнес чи відходити від політичного життя. Але до травня такі особи повинні зробити так, щоб вони відповідали максимум трьом критеріям. При відповідності всім чотирьом критеріям до них будуть примусово використовувати принципи деолігархізації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *