Питання про те, чи є строк позовної давності по кредиту в Україні, не має однозначної відповіді. Зазвичай, говорячи про термін давності, мають на увазі період часу, після закінчення якого винний повністю звільняється від відповідальності за вчинені діяння. Жоден закон України не містить вказівки на те, що можна не повертати позичені гроші, після того, як пройде вказаний термін. У цьому сенсі терміни давності по кредитах взагалі, і по мікрозаймам зокрема, відсутні. Термін давності кредиту у колекторів, що балансують на межі законності, а іноді і переступають цю межу – вічність. Ми можемо вам розповісти, як колектори дізнаються номери телефонів і як себе поводити, якщо вони вимагають у вас повернення боргу незаконними методами.
Інша річ, строк позовної давності по кредиту – це період часу, протягом якого потерпіла сторона має право звернутися до суду за захистом своїх прав. Такий термін українським законодавством встановлено і становить він 3 роки.
По-перше, відповідь на питання про те, коли закінчується термін давності по кредиту, багато в чому залежить від того, від якого моменту він відраховується. У юридичному середовищі і зокрема серед суддів, думки з цього питання розділилися. Одні пропонують відраховувати термін від першого прострочення платежу, інші – від дати закінчення дії кредитного договору. Судова практика показує, що приблизно в 70% випадків відлік йде саме від закінчення терміну дії кредитного договору. Договори з МФО заключаються на короткий термін, тому, у випадку з мікрокредитами, він практично однаковий. Крім того, існують підстави, за якими кредитори можуть призвести пролонгацію терміну позовної давності по кредиту.
Дізнайтесь, що буде, якщо не платити онлайн кредити в Україні.
Що таке термін позовної давності по споживчому кредиту?
Простіше кажучи, строк позовної давності по кредиту – часовий проміжок, після закінчення якого банк-кредитор не може вимагати повернення позикових коштів через судовий орган, або іншими можливими шляхами (банк продав борг колекторам, після чого регулярно колектори дзвонять з погрозами). Тобто, якщо минув строк позовної давності по споживчому кредиту громадянина, той звільняється від зобов’язань і стягнення заборгованості по кредиту статися не може.
Важливо розуміти, що термін позовної давності заборгованості по кредиту за банківськими споживчими кредитами для спадкоємців та інших категорій – це не панацея. Ці права діють, якщо:
- Клієнт не намагався виправити становище;
- Сторона кредитора не робила спроб стягнути гроші;
- Не було зафіксовано спілкування між суб’єктами (попереджувальні листи, повідомлення, переговори з фахівцями).
Коли закінчується строк позовної давності по кредиту?
Строк позовної давності по кредиту налічує 36 місяців. Однак існує багато суперечок, з якого моменту вважається термін позовної давності по кредиту для фізичних осіб. Одні стверджують, що з дня укладення угоди, інші – по закінченню терміну дії угоди. На практиці, відповідь на питання з якого моменту починається термін позовної давності за непогашеним кредитом МФО – після виплати останнього платежу або контакту з представником компанії. Поштове повідомлення про подачу позову розцінюється як контакт.
А ось з якого моменту відраховується термін позовної давності по кредиту померлого родича (чоловіка), рахується за іншим принципом. Кредитор зобов’язаний пред’явити вимоги до дружини / нащадків за 6 місяців з дня підписання права спадкування.
Варто враховувати, що організація-кредитор може законно продовжувати вимагати погашення, адже термін позовної давності за споживчим кредитом після рішення суду в Україні – це всього лише аргумент на користь відповідача при судових розглядах.
Що перериває строк позовної давності по кредиту і дає можливість не виплачувати?
- Цивільним кодексом встановлено випадки, коли термін позовної давності по стягненню боргу та відсотків по кредиту в банку після рішення суду може перерватися. Цим каталізатором служать абсолютно будь-які дії, що підтверджують згоду боржника з наявністю боргу. Прикладом виступають заяви про реструктуризацію, пролонгації, письмову відповідь на претензії.
- Ще один фактор – зарахування коштів в рахунок заборгованості підтвердження знання про такий. Цей факт однозначно зіграє на користь позивача, коли справа вирішується через суд. Слід зауважити, що в виконавчу службу можуть подавати позовні запити в будь-який момент, навіть через три роки (і більше). Неплатникам залишається завжди бути готовими захищати свою позицію. До того ж, виникають складнощі з виїздом за кордон, адже відомості потрапляють в міграційну / митну службу.
Колектори вимагають повернути борг, а грошей немає. Що робити?
Отримали разом з квартирою кредит у спадок, але не знаєте, як його закрити? Очікувати, поки пройде час – не найкращий спосіб. Ви будете нервувати, турбуватися і постійно відчувати себе “на голках”. Кращий варіант – дізнатись, як законно позбутися кредиту. Завжди краще буде звернутись до професійної юридичної компанії, оформити реструктуризацію чи перекредитування. Не зволікайте і зверніться за допомогою з питання строку позовної давності по кредиту приватбанк чи будь-якого іншого банку України.