Народний депутат Ігор Палиця виступив з офіційною заявою про те, що Україна має боротися із зарплатами в конвертах. Рівень тінізації економіки досить великий і багато людей вимушено працюють, не маючи трудових книжок та чистого доходу. І одним із заходів, який має розв’язувати питання, має стати зниження податкового навантаження на бізнес. Як запевняє депутат, тільки таким чином приватні компанії можуть вийти з тіні та розв’язати питання офіційного працевлаштування.
Нова ініціатива пропонує протягом 3-х років зменшити податок на доходи фізичних осіб, а також єдиний соціальний внесок. Так пропонується податок із доходів фізичних осіб знизити до 11%, зараз він становить 18%, а ЄСВ – єдиний соціальний внесок зменшити до 15% (зараз він становить 22%).
Звісно, зниження податкового навантаження з одного боку дозволить детінізувати компанії. Але треба врахувати й той факт, що великий відсоток податків надходить до державного бюджету. Влада на місцях не зацікавлена у тому, щоб боротися з такою ситуацією. І тому пропонується до 100% зазначених податків спрямовувати саме до місцевих бюджетів.
Як приклад було представлено успіх Грузії. Держава змогла лише за 10 років активного зниження податкових зборів значно підвищити рівень економіки. Кількість офіційно зареєстрованих підприємців збільшилась на 400%. В Україні ж поки що таке питання вирішити не вдалося. Хоча варто нагадати, що недавно ЄСВ все-таки був знижений. Раніше він був на 10% вищим.
За офіційними даними Державної служби статистики в Україні близько 22% усіх українців працездатного віку одержують зарплати в конвертах. Від цього страждає і держава, не отримуючи гроші до бюджету, і населення, яке не може у майбутньому забезпечити собі соціальні гарантії. Уряд активно бореться з подібною ситуацією, але якось вирішити глобально проблему поки що не виходить. І особливо гостро проблема відчувається в період пандемії, коли бізнес повинен знаходити варіанти, як оптимізувати свої витрати при значному зменшенні доходів.