Прем’єр-міністр України нещодавно зазначав, що Україна потребує активної пенсійної реформи. Причина – активне старіння нації, оскільки наразі є певна нерівність – в державі тільки 9,5 мільйонів платять ЄСВ, коли пенсіонерів в державі налічується більше 11 мільйонів. І це підтверджує факт того, що далі працювати за встановленим механізмом неможливо. Саме тому уряд розробив нову реформу, яку він активно прагне впровадити з 2023 року.
Солідарна система зберігається
Гарна новина для тих, хто має офіційне працевлаштування. Уряд заявляє про те, що вони збережуть солідарну систему нарахування пенсій. Тобто, якщо наразі роботодавець за тебе сплачує ЄСВ, то ви можете розраховувати на отримання мінімальної пенсії в майбутньому.
Уряд розглядав змогу відмовитися від такої системи. Але це призведе до зворотного ефекту. Якщо населення зрозуміє, що офіційне працевлаштування не надає ніяких бонусів, то воно просто відмовиться від таких варіантів. Навіщо віддавати 18% державі, яка в майбутньому нічого вам не обіцяє. Бюджет втратить надходження у вигляді податків, а люди отримають змогу повернутися до «конвертної» системи оплати праці
По 1-2% від зарплати до НПФ
Якщо людина досягла 50 років, то вона зможе обирати – приймати їй участь в недержавній системі накопичення пенсії чи ні. Якщо людина молодше вказаного віку, то участь у системі стане обов’язковою. Наразі розглядаються два варіанти:
- 1% відсоток буде сплачувати роботодавець та 1% сам працівник;
- 2% відсотки буде сплачувати роботодавець та 2% працівник.
Але цікавий момент в тому, що уряд прагне мінімізувати навантаження на бізнес та людей. Інакше кажучи, жодна сторона не повинна відчути підвищення фінансового навантаження. Ті ж 1 або 2% в НПФ повинна бути сплачувати держава. І це додатково потребує 57 мільярдів гривень. Риторичне питання, де їх взяти, якщо грошей не вистачає на виплату пенсій.
Друга проблема – яким фондам потрібно довірити свої заощадження, щоб наприкінці не залишитися взагалі без пенсії. Уряд пропонує виділити 15 фондів, яким можна бути довіряти. Цифра умовна, ніхто не пояснює, чому саме 15. Але кожна людина отримає змогу обирати недержавний пенсійний фонд.
Також виникають питання і з використанням накопичень. Чи зможе людина, яка потрапила в складну життєву ситуацію, наприклад, тяжко захворіла, використати ці заощадження? Якщо проводити аналогію, то за кордоном громадянину надається таке право. Як буде в Україні, поки не зрозуміло.
Звичайно, існуюча система вже втратила свою ефективність і потрібні рушійні сили щодо її зміни. Але як це буде працювати, покаже лише час. Наразі обговорюються різні варіанти. На офіційних сайтах немає жодного законопроекту, який підтверджував вказані наміри. Хоча про них заявляють одночасні різні представники КМУ та ВР України.