Національний банк України вже давно замислюється над тим, щоб ввести в обіг фінансового ринку держави цифрову валюту під назвою «е-гривня». Перед тим як ввести в обіг такий грошовий інструмент, НБУ провів відповідне опитування серед потенційних користувачів цієї валюти. І далі отримані результати опитування.
Цікавий факт в тому, що колись НБУ став одним з перших центральних банків держав, який замислювався над впровадженням в грошовий обіг країни цифрової валюти в електронному вигляді. Це питання досліджується на рівні держави.
Наразі вже Національний банк України переходить від етапу дослідження до етапу безпосередньої розробки цього механізму. Для того, щоб краще зрозуміти потреби ринку та визначити перспективи впровадження такого активу, було проведено глобальне опитування серед можливих користувачів цього електронного активу.
Опитування проводилося в електронному вигляді, всього в анкеті було близько 30 питань. Одне з них – це ймовірність використання цієї електронної валюти та безпосередньо варіант, в якості якого вона буде використовуватися цими користувачами. Наприклад, було запропоновано таке бачення «е-гривні»: прибутковий фінансовий інструмент, засіб для корпоративних платежів, інструмент для отримання соціальних виплат тощо. І далі представлені результати цього опитування.
Найбільша кількість респондентів бачать використання такого активу як інструменту для роздрібних безготівкових платежів. Йдеться саме про фізичних осіб. Такий варіант набрав понад 5%.
Другий популярний варіант – це інструмент для транскордонних переказів та розрахунків. Йдеться про використання цифрової валюти саме в обігу юридичних осіб. Такий варіант набрав понад 3,5%. І третій варіант, який набрав значний відсоток відповідей, це інструмент для розрахунків з цінними паперами та фінансовими інструментами. За цей варіант проголосували понад 3,2%.
Цікавий момент в тому, що люди не бачать в цифровій українській валюті можливого інструменту, який може використовуватися для соціальних виплат. Але є певна поправка: якщо державою будуть запропоновані певні програми фінансування та підтримки, наприклад, як «єПідтримка», то люди готові отримувати таку соціальну допомогу навіть віртуальними грошима. При наданні цільового фінансування та можливостей вони готові отримувати й такі гроші.
Звичайно, результати опитування могли не братися до уваги самим Національним банком України. Але він заявив про те, що він все ж таки буде прислуховуватися до відповідей можливих користувачів валюти. І наразі розглядає три напрямки використання «е-гривні». Перший варіант – засіб для проведення трансграничних платежів. Другий варіант – це інструмент для безготівкових платежів фізичних осіб та як засіб для отримання соціальних виплат при умові провадження певних програм фінансування. Третій варіант – інструмент, який буде використовуватися на фінансовому ринку при обігу валютних і фінансових інструментів.