Бізнес масово скорочує виробничі потужності: прогноз за індексом ділових очікувань

Індекс ділових очікувань бізнесу за прогнозами Національного банку України скоротився на 2,2%. Пов’язане це зменшення з тим, що бізнес не може адекватно та ефективно планувати свою діяльність. Головна причина – це різке підвищення вартості природного газу, яка безпосередньо впливає на собівартість готового виробу та неможливість планування обсягів реалізації на 2022 рік. За прогнозами експертів та представників бізнесу саме у 2022 році буде спостерігатися стрімке скорочення попиту на всі товари та послуги, що безпосередньо вплине на бізнес.

Наразі кількість підприємств, які прогнозують в поточному році деяке зростання значно зменшилася. Наприклад, на кінець 2021 року такі цифри зростання у своїх фінансових планах зафіксували близько 21,5% від всіх чинних компаній народного господарства, а вже в січні 2022 року ця цифра впала до 8,3%.  І експерти зазначають, що це не критичне зниження. Впродовж року ще більша кількість підприємств будуть зменшувати обсяги продукції.

Як приклад вже можна навести безліч кондитерських фабрик. Вони вимушено або припиняють свою діяльність та відправляють своїх працівників у простій, або просто зменшують обсяги виробництва з урахуванням того, що попит на їх продукцію буде значно зменшено. І причина в тому, що фабрики повинні підвищувати кінцеву вартість продукцію для споживача, інакше вони не можуть покривати ті видатки, які вже є з урахуванням вартості газу.

Інфляційні очікування бізнесу на основі всіх цих факторів теж погіршуються вже третій квартал поспіль. Наприклад, наприкінці 2021 року тільки 50% підприємств вважали, що інфляція в Україні досягне 7,5% і перевищить вказану позначку. Позитивним моментом є те, що більшість все ж таки комерційних підприємств сподіваються на рентабельні результати бізнесу. Особливо це стосується торговельної галузі, більшість компаній зазначеної галузі вказують на те, що при будь-яких умовах вони зможуть отримати достатньо високий рівень прибутку.

Питання ж іноземних інвестицій залишається відкритим. Очікування стосовно припливу інвестицій із-за кордону вже на початку січня значно погіршилися в порівнянні з минулим роком. Якщо в тому році приблизно 25% планували залучати такі надходження, то на початку року питома вага таких компаній зменшилася до 21%. І це лише за декілька місяців. Впродовж року ці очікування погіршуються.

Цікавим фактом залишається те, що попри всі фактори впливу та ризики невизначеності, все ж таки бізнес сподівається скоротити питому вагу запозичених коштів. Кредити в банках планують брати лише 38% респондентів, коли минулого року прогнози становили 42%.

Опитування було проведено Національним банком України. В ньому взяли участь близько 700 підприємств різної галузі. Строки –  з листопада 2021 року по грудень 2021 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *