З початком військових дій на території України з великим колом проблем стикнулися не лише влада та населення, але й бізнес. Саме тому Європейська Бізнес Асоціація звернулася до представників уряду, щоб ті прислухалися до потреб комерційних структур та швидко внесли відповідні зміни до чинного Податкового Кодексу України. Йдеться про декілька головних аспектів.
Перша необхідність – це повернути відновлення платежів з бюджету за податком на додану вартість. Нагадаємо, що під час війни отримати відшкодування за ПДВ компанії не мають такої змоги. І тоді взагалі не зрозуміло, чому вони повинні сплачувати такий податок в бюджет у розмірі 20%, коли власні витрати бізнесу ніхто не відшкодовує.
Друга практична проблема – це утримання податку з доходів фізичних осіб. Асоціація закликає уряд під час війни якщо не повністю анулювати такі утримання з заробітної плати, то хоча б зменшити відсоток податку (наразі він 18%). Стосується така пропозиція не усіх громадян, а лише тих, хто вимушено виїхав з окупованих територій або територій, де проводять бойові дії. Аналогічна ситуація і з нарахуванням єдиного соціального внеску. Правда тут бізнес просить не повністю його ліквідувати, а лише надати можливість компанії самостійно обирати – чи буде вона сплачувати ЄСВ за робітника, який наразі мобілізований та захищає нашу державу.
Особливо гостро наразі стоїть питання визначення статусу резидента. Не зрозуміло, чому людина, яка є громадянином України та наразі покинула її як переселенець, повинна сплачувати податки й на території України, й на території іншої держави. Саме тому Асоціація прохає прислухатися до її прохань та ліквідувати законодавчі норми, які спричиняють подвійне оподаткування для постраждалих громадян України.
Серед списку пропозицій є і пропозиція щодо запровадження нової системи податкових перевірок. Владу не прохають повністю анулювати податкові перевірки та аудит, але закликають змінити чинний підхід. В усій Європі вже давно використовують модель, яка орієнтована на оцінку ризику певного бізнесу. І ось нашій державі пропонують використовувати також ризикоорієнтований підхід.
Додатково є пропозиції щодо надання пільг окремим сферам бізнесу, наприклад, тим компаніям, які наразі безплатно надають населенню телекомунікаційні послуги. Закликають й також послабити рентну плату для певних компаній.
Поки всі пропозиції представлені лише на папері. Вони мають рекомендований характер та повинні бути розглянуті безпосередньо владою. Але шанси того, що всі пропозиції будуть впроваджені в практику, залишаються мінімальними. Основна причина – це значне скорочення дохідної частини бюджету при прийнятті таких правок. Умовою змін може лише стати повне фінансування зазначених галузей міжнародними партнерами та державами. Правда, в Україні є й так багато проблем, в тому числі в соціальній сфері, які потрібно покривати шляхом міжнародного фінансування та запозичення.