З рекордним підняттям облікової ставки всі експерти та банківські менеджери чітко зрозуміли, що більше не може бути легких та доступних кредитів. Йдеться не лише кредити для бізнесу чи населення, йдеться й про рефінансування, яким так активно користувалися банки.
Рефінансування – це певна фінансова послуга, яка дозволяє банкам або компаніям брати новий кредит на вигідніших умовах, чим вони брали раніше. Якщо йдеться про банк, то це виглядало так: банки видавали значні обсяги кредитів населенню та юридичним особам, відповідно потім для погашення своєї нестачі у вільних грошових коштах вони її перекривали рефінансуванням. Це було дуже вигідно. Наприклад, видали кредит бізнесу під 18%, а рефінансували цю позику під 7%.
Таку бізнес-модель використовували багато фінансових установ. Банки існували завдяки такому доходу. І що їм треба робити наразі, коли ставку рефінансування Національний банк України підняв до 27%?
Є дві відповіді: відповідно підіймати відсотки за своїми кредитами, мінімальне значення повинно бути на відмітці 35-40%, або просто відмовлятися від кредитних продуктів. Обидва варіанти саме для банківського сектору та економіки держави не є вигідними.
На плаву можуть залишитися лише ті банки, які кредитували під ставку, яка плаває. Наприклад, кредити, надані на умовах «облікова ставка + 3%» будуть ліквідними й наразі. А ось позики з фіксованою ставкою, на жаль, для банків є збитковими. Залишається лише один варіант розв’язання проблеми – це залучення депозитних коштів від того ж населення та юридичних осіб. Іншими словами, банки повинні шукати донорів, яким наразі не може бути НБУ. Саме тому комерційні установи найближчим часом масово піднімуть відсотки, якщо наразі вони цього не зробили. Але йдеться саме про довгострокові продукти, на короткострокові депозити відсотки можуть й не підіймати.
Без підняття базових ставок за депозитами можуть залишитися клієнти лише державних банків. У них специфічна політика й кредитування, й депонування, тому експерти сходяться в думці, що той же Ощадбанк та ПриватБанк найближчим часом навряд будуть переглядати умови за депозитами.