Чому понад 20 банківських установ можуть стати банкрутами 

Питання екстремального підвищення облікової ставки з боку Національного банку України обговорюється вже понад тиждень. Деякі експерти відзначають позитивний момент в цьому рішенні, а друга половина категорично вказує на неприпустимість такого максимального зростання ставки до 25%. 

І ось один з провідних аналітиків банківського сектору Максим Орищак висловив  власну думку стосовно ситуації. Він вважає, що позитивного ефекту від такого рішення буде мало. Як наслідок в Україні буде спостерігатися дестабілізація банківського сектору, різке скорочення фінансових установ. За найкращими прогнозами тільки найближчим часом понад 20 банків можуть стати банкрутами. 

Експерт зазначив, що Національний банк мав право збільшувати облікову ставку в таких умовах. Це нормальне фінансове рішення, яке повинно було обмежити доступ до вільних грошових ресурсів. Але це підвищення повинно було бути поступовим. Наприклад, була ставка 10 % до війни, а наразі її можливо було підняти до 15%. Це плавне зростання, яке б підготувало економіку та банківський сегмент до планомірних змін. Те, що відбулося наразі, є екстремальним підвищенням. Неможливо підвищити облікову ставку одразу у 2,5 раза без певних наслідків. 

Ключова проблема в чому: всі прекрасно розуміють, що банки наразі знаходяться не в найкращій ситуації. Населення та бізнес вилучили кошти з розрахункових та депозитних рахунків, кредити за багатьма напрямками просто не сплачуються, а конфіскування та реалізація майна, під яке було оформлено позику, не можливі. Саме тому банкам необхідна вільна грошова база для поповнення обігу, резервів тощо. І знайти гроші можливо лише завдяки рефінансуванню. Але ставка за таким напрямком з боку НБУ піднята ще більше – до 27%.

Відповідна виникає ситуація, коли вже 20 банків знаходяться на стадії банкрутства. І це самі оптимістичні прогнози. Чи буде банкрутство такої кількості установ мати для економіки держави? Звичайно. В першу чергу, найближчим часом треба спостерігати знецінення національної валюти. Курс піде вгору, гривня легко досягне позначки в 40-45. І це також не є межею. Додатково це призведе до різкої інфляції. 

Першим у зазначеному списку банкрутів вже значиться Мегабанк. Хто буде наступним, експерт не назвав. Але це питання часу, на його думку. І позначка у 20 одиниць – є найкращим прогнозом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *