З розповсюдженням державної програми іпотечного кредитування у населення виникає дуже багато питань. Одне з них – чи можна продати іпотечну квартиру, яка виступає як забезпечення, і взагалі, які дії власник квартири може робити з таким житлом. Відповіді на ці питання далі.
Звичайно, продаж іпотечної квартири – дуже складна ситуація. Оформлювати таку операцію відмовляються як самі фінансові установи, так і нотаріуси. Є багато проблем, з якими фактично може зустрітися будь-який учасник процесу. В першу чергу, це пов’язано з тим, що й обставини, які спонукають власника житла, реалізовувати свою нерухомість, також не є простими.
Найбільш розповсюджена причина – це неможливість позичальника сплачувати заборгованість за іпотечним боргом. Наприклад, це може бути тимчасова втрата працездатності, або втрата роботи, або інші причини. Взагалі, фінансові ризики – найбільш розповсюджені серед іпотечного ринку, саме вони призводять до того, що сторони кредитування дуже прискіпливо ставляться до перевірки один одного.
Друга причина продажу іпотечного житла – це сімейні обставини. Наприклад, нерухомість була придбана у шлюбі, який наразі вже не є дійсним. Люди оформили розлучення, відповідно й кредит сплачувати ніхто з них немає бажання. Щоб розв’язувати цю проблему громадяни продають квартиру, сплачують борг, а решту розподіляють вже між собою. І розв’язання таких питань потребує складного юридичного супроводу.
Третя причина – це необхідність змінити умови проживання або людина просто втратила зацікавленість в даному об’єкті.
Так ось перші дві причини вже є юридично складними, якщо в них ще впровадити іпотеку та додаткові зобов’язання, стає дуже важко. І ось тому знайти фактично покупця на такі квартирні метри складно. Інколи – неможливо. Є лише мала частина покупців, які згодні й надалі сплачувати іпотечний кредит, а решту віддати продавцю. В більшості випадків позичальникам необхідно значно зменшувати вартість житла, щоб надати потенційному покупцю привабливі умови для співпраці. Шляхом вилучених коштів людина сплачує кредит, але ті кошти, які вона вже сплатила банку, вона точно не має змоги повернути.
Але пошук покупця – це лише перша проблема. Додатково необхідно домовитися з банком, який повинен надати згоду на таку операцію. Він ретельно вивчає потенційного покупця, його фінансову спроможність. І тільки при отриманні певних гарантій дає згоду на переоформлення забезпечення. В цій угоді беруть участь, як мінімум, три сторони – банк, продавець та покупець. Коли вони домовляться, тільки тоді вже в процес залучається нотаріус, який реєструє купівлю нерухомості. Процес має багато юридичних тонкощів, в програші, зазвичай, знаходиться сам позичальник. А ось для потенційного покупця, якщо йому пропонують достатньо вигідні умови, ризики мінімальні.