Наразі в усіх секторах економіки та на ринках спостерігається певна паніка. Сфера валютного обігу не є виключенням. Люди та юридичні особи намагаються екстрено вивести свої заощадження та обміняти їх на валюту. Чи варто це робити і які наслідки можуть бути при таких діях, пояснив представник Офісу Президента Ростислав Шурма.
Віз зазначив, що наразі реальний та адекватний курс гривні – це 27, максимум 28,5 грн. Це те, що обумовлено економічними факторами та наявною валютою. Все, що перевищує зазначену позначку, може характеризуватися як спекулятивний курс. Він встановлюється не реальними обставинами та державою, а тими компаніями, які прагнуть заробити непогані гроші на паніці.
Ростислав Шурма також зазначає, що не лише комерційні структури винні у такому курсі, який спостерігається останні дні на ринку. Також провина й на людях, які просто регулюють валютний ринок своїми страхами, поведінкою та уявними воєнними діями. Представник Офісу Президента зазначив, що наразі курс гривні не може перевищувати 30 грн. При будь-якому сценарії, уявлених конфліктах та панічних настроях, 30 грн – це межа, яку неможливо переступити. Якщо валютний ринок буде реагувати на всі ці зловживання та панічну поведінку, то тоді й економіка отримає значний поштовх. Наслідки такої ситуації точно будуть негативними для усіх секторів народного господарства.
Ситуацію наразі характеризують як стабільну. Тому всі люди, які піддаються панічним настроям та наразі купують валюту за 30 грн, вже через кілька тижнів зрозуміють, що вони значно втратили. Курс валюти 100% до весни стабілізується, він буде 27-28 грн. Це економічно обґрунтований курс. Якщо наразі зняти екстрено свої заощадження та обміняти їх за спекулятивним курсом, то можна втратити до 20-25%.
Тому наприкінці своєї доповіді Ростислав Шурма наголосив, що треба змінити настрій та поведінку, бо тоді саме населення та компанії призведуть до того, що реальний курс може становити ті ж 30 грн. І тоді вже про ніяку стабілізацію точно не може йти мова.