Довідка про доходи — документ, який свідчить про рівень доходу громадянина за певний період часу. Цей документ можуть отримати як фізичні особи, так і ФОП.
Зазвичай довідку про доходи отримують з певною ціллю: отримання кредиту, оформлення соціальних пільг тощо. Також цей документ необхідний при розрахунку страхових виплат.
Які дані містяться у довідці про доходи
Довідка про доходи містить такі дані:
- ПІБ особи
- Місце проживання та реєстрації
- Телефон
- ІПН
- Паспортні дані
- Назва закладу, в якому особа навчається чи працює
- Вказання форми навчання (очне, заочне) або форми працевлаштування
- Заробітна плата особи
- Інші фінансові нарахування (навіть у натуральній формі)
- Податки, які сплачує особа
- Аліменти
Вся ця інформація дає змогу оцінити фінансове становище подавача і його щомісячний рівень прибутку.
Також в довідці вказується період часу, за який були внесені дані. Найчастіше оформлюють документ, який містить дані за останні 6 місяців.
Коли потрібно робити довідку про доходи
Довідку про доходи не треба брати для отримання більшості послуг від держави. Однак, деякі операції без цього документа просто неможливі. Довідка про доходи необхідна:
- При оформленні візи. Здебільшого для в’їзду в іншу державу треба мати певний рівень фінансової стабільності.
- Для отримання субсидії. Пільги надаються тільки тим громадянам, які не мають змогу робити виплати в повному обсязі.
- Для декларації про майновий стан. Громадянам треба затверджувати великі витрати або надходження грошей (покупка чи продаж житла, рухомого майна, вступ у спадщину тощо).
- Для оформлення кредиту. Банк або приватна кредитна організація точно мають впевнитись, що клієнт зможе справно гасити кредит. Для цього їм треба оцінити рівень прибутків позичальника. Також довідка використовується позичальниками, які отримують суми більше, ніж зазначені у трудовому договорі. Наприклад, менеджерами, частина заробітної плати яких формується у вигляді відсотка від продажу.
- Для податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, форма № 1ДФ.
- Для податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця.
Зразок довідки про доходи
Немає єдиного поняття бланка довідки про доходи через те, що загальний зразок не затверджений на державному рівні. Таким чином, довідку складають у довільній формі. Проте ця довільність існує, лише коли працівник хоче отримати її «за місцем вимоги», не зазначаючи місце й призначення довідки.
Тобто, не існує єдиного стандарту, але є декілька бланків, кожен з яких має своє призначення. Кожен з них має свої вимоги щодо змісту. Вирізняють такі бланки:
- Довідка для отримання соціальної допомоги (субсидії)
- Довідка про заробітну плату (з місця роботи)
- Довідка про доходи для призначення/перерахунку пенсії
Раніше також існувала довідка про доходи за формою 3 (за наказом Головної державної податкової інспекції України від 25.12.1995 № 97). Однак, згідно з постановою, в якій ця форма була затверджена, він діяв лише на 1995 рік. Тим не менш, деякі установи можуть досі прийняти такий документ, хоча система збору даних в ньому вже застаріла. В такій довідці про доходи не враховується повною мірою податок з доходів фізичних осіб.
Хто видає довідку про доходи
Будь-яка фізична особа може отримати довідку про доходи в паперовому вигляді. Можливо навіть взяти довідку про доходи, якщо не працюєш.
Раніше цей документ видавався у ДФС (Державній фіскальній службі), але після поділу установи справку можна отримати в Державній податковій службі.
Як отримати довідку про доходи з податкової
Для отримання довідки про доходи в паперовому вигляді необхідно два рази звернутись до установи. При першому зверненні особа подає заяву на отримання довідки про доходи з податкової. Протягом трьох днів після цього вже можна звернутись вдруге задля отримання готового документа.
Громадянин зобов’язується надати оригінали та копії документів. Після розгляду заявку оригінали повертають власникові, а копії служба залишає у справі особи.
Контролюючий орган протягом трьох робочих днів з дня звернення фізичної особи (представника) надає відомості з Державного реєстру.
Якщо громадянин України наразі не має постійного місця проживання чи знаходиться не в тому населеному пункті, в якому зареєстрований, він може звернутись до будь-якого місцевого органу на місцях для отримання необхідних відомостей з державного реєстру.
Дані надаються безпосередньо фізичній особі або ж її представнику (необхідна наявність довіреності та паспорти обох учасників процесу).Якщо дані надавались представнику, то це документується.
Дані в Державному реєстрі фізичних осіб оновлюються на початку кожного кварталу, тому довідка, створена в різні періоди часу, може містити різну інформацію.
Як замовити довідку про доходи онлайн в Е-кабінеті
У рамках кампанії декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців значно полегшилась операція оформлення довідки про доходи. Тепер її можна просто отримати в електронному вигляді, навіть не встаючи з-за комп’ютера. Для цього знадобиться скористатись функцією “Електронний кабінет”. Порядок дій простий:
- Перейдіть на офіційний сайт Державної податкової служби та зайдіть в особистий кабінет (за посиланням cabinet.tax.gov.ua)
- Авторизуйтесь в особистому кабінеті за допомогою електронного ключа. Його можна отримати декількома способами. Наприклад, в податковій або через Приват24.
- Оберіть пункт “ЕК для громадян” та виберіть розділ “Запити”.
- Подайте заявку на довідку про доходи та почекайте, поки дані обродяться.
Як тільки документ буде готовий, він з’явиться в особистому кабінеті.
Як замовити довідку про доходи на порталі “Дія”
З недавніх пір довідку про доходи також можна отримати через сучасний сервіс з документацією “Дія”. Це зробити навіть простіше, ніж через електронний кабінет. Що для цього знадобиться:
- Здійсніть вхід до особистого кабінету громадянина на diia.gov.ua
- Зайдіть у розділ “Послуги”
- Знайдіть там вкладку “Довідка про доходи” (або ж перейдіть за посиланням https://diia.gov.ua/services/dovidka-pro-dohodi)
- Оберіть період, за який ви хочете отримати інформацію.
- Натисніть на кнопку, щоб надіслати запит.
- Чекайте надходження результату.
Коли довідка буде готова, на поштову скриньку надійде повідомлення з посиланням. Зазвичай процес не займає більше 30 хвилин, але допустимі затримки до 1 години.
Надалі довідка буде доступна в розділі “Документи” в особистому кабінеті на порталі “Дія”.
Зауважте, що дані у Державному реєстрі фізичних осіб оновлюються на початку кожного кварталу, тож дані можуть різнитись в залежності від того, коли була подана заявка.
Чи можуть відмовити у видачі довідки?
У видачі довідки про доходи держава може відмовити, якщо у особи немає законних підстав на отримання документа. Наприклад, якщо людина хоче отримати довідку за іншу особу, не маючи при цьому її паспорта і відповідної довіреності.
Також неможливо отримати довідку у разі неповної або неправдивої інформації:
- Подавач не вказав обов’язкові реквізити
- Відсутній підпис
- Не проставлена дата
- Наданий неповний пакет документів
- Надані чужі документи