Сьогодні багато українців опинились у скрутному фінансовому становищі: втратили дім чи мали необхідність змінити місце проживання через обстріли. Тому зараз затверджено немало програм задля допомоги громадянам. Деякі з них запровадила держава, а інші пропонуються благодійними організаціями з усього світу. Ми розкажемо про найпопулярніші фонди і способи отримання грошової допомоги.
Як отримати допомогу від ООН
Майже з самого початку бойових дій 2022 року ООН ввела фінансову допомогу для українців. На цей час допомогу неважко отримати, а список категорій людей, котрі мають на це право, досить великий.
Існують категорії вразливості, які визначаються в залежності від того, наскільки сім’я готова забезпечити себе під час війни. Так легше сортувати людей на тих, хто потребує невідкладної допомоги на покриття базових речей для виживання і тих, чиє фінансове становище майже або зовсім не змінилось за час повномасштабного вторгнення.

Перші критерії вразливості:
- Внутрішньо переміщені особи (ВПО) від 24 лютого.
- Громадяни, чиє здоров’я чи майно постраждало внаслідок воєнних дій (в Дніпропетровській, Полтавській, Одеській, Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській, Харківській, Чернігівській, Сумській областях).
- Населення, яке повернулось до власних домівок після того, як переселилось до іншого міста чи країни за період повномасштабного вторгнення.
Другі критерії:
- Наявність лише одного опікуна з дитиною до 18 років чи літньою людиною від 55 років.
- Родина, яка складається з одного чи декількох літніх людей від 55 років.
- Родина, яка складається з одного чи декількох літніх людей та однієї чи декількох дітей до 18 років.
- Родина, яка включає особу з особливими потребами.
- Прийомна сім’я, яка опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (необхідне документальне підтвердження).
Третій критерій всього один — людина не повинна бути зареєстрована в УВКБ ООН раніше та отримувати фінансову допомогу від інших структур ООН.
Також важливо, що офіційний прибуток людини, яка подається на допомогу не має перевищувати 5 400 грн на місяць.
Якщо людина підпадає під всі критерії вразливості (з кожної групи вона повинна підпадати хоча б під один пункт), вона має право отримувати грошову допомогу у розмірі 2220 грн на місяць. Декілька людей з сім’ї можуть отримувати допомогу одночасно.

Документи, які повинні надати громадяни для отримання грошей:
- Паспорт чи інше посвідчення особистості
- ІПН
- Довідка ВПО (В Дії чи паперова)
- Гривнева карта будь-якого банку (треба надати IBAN)
Також є опціональні документи, які надаються у випадках, коли особа наглядає за дитиною чи іншою людиною з інвалідністю.
- Свідоцтво про народження дитини
- Посвідчення опіки над дитиною
- Посвідчення людини з інвалідністю або медична довідка, що людина має хронічне захворювання
Вся зібрана інформація буде зберігатись конфіденційно і не передаватись нікуди, окрім бази даних ООН. При підписанні документа ви погоджуєтесь з передачею ваших даних в базу.
Грошова допомога доступна для кожного члена родини терміном на 3 місяці. Можна подати запит на грошову допомогу разом або ж отримувати її по черзі.
Грошова допомога для ВПО

З початку повномасштабного вторгнення люди почали не тільки їхати в інші країни, а і переселятись у міста України, які менше постраждали від агресії РФ. Деякі громадяни вимушені були переселитись через окупацію їх рідних міст. Оскільки таких громадян багато, держава запровадила щомісячні виплати для переселенців.
Виплату по програмі ВПО може отримати також і людина, чиє нерухоме майно було зруйноване війною. Для цього додатково треба подати заявку на відшкодування, щоб доказати, що житло дійсно зруйноване.
Як оформити виплати ВПО
Існує декілька способів отримати грошову допомогу від держави для ВПО. На допомогу можна податись тільки в тому разі, якщо у вас є довідка переселенця. Її можна отримати таким чином:
- Органи соціального захисту. Вони є в кожному великому місті та займаються справами незахищених верств населення.
- ЦНАП. Центр Надання Адміністративних Послуг займається наданням виписок, справок тощо.
- Урядова гаряча лінія з питань соцзахисту ВПО за номером 15-39. Допоможуть швидко подати заявку.
- Застосунок Дія. Смартфон відстежить ваше місце перебування і на підставі геолокації подасть чи відмовить в поданні заявки. Зверніть увагу, що у деяких людей виникають проблеми з отриманням справки через Дію.
Якщо документ не з’явився протягом місяця після подачі заявки, радимо звернутись до органів соціального захисту і оформити справку оффлайн. Досить скоро вона з’явиться і в застосунку Дія.
Допомога громадянам виплачується щомісячно. Для дітей та осіб з інвалідністю вона складає 3 000 грн на місяць, а для всіх інших категорій переселенців — 2 000 грн на місяць.
Які документи потрібні для оформлення виплат ВПО
При наданні заявки на довідку і виплати через наземні органи треба мати при собі:
- Паспорт громадянина України
- ІПН
- Гривневу карту будь-якого банку (треба надати IBAN)
- Документи про склад сім’ї (свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження дітей тощо)
Батьки можуть подавати заявки на виплати за своїх неповнолітніх дітей або ж за недієздатних осіб, які проживають в родині. Також є можливість оформити допомогу одразу на всю сім’ю, якщо ви матимете при собі дозвіл на обробку персональних даних кожного з членів родини. Дозвіл заповнюється в довільній формі, але повинен мати підпис та дату.
Інша фінансова допомога українцям під час війни
Ми підготували список найпопулярніших виплат, по які звертаються українці. Слід зазначити, що це далеко не вся допомога, що пропонується громадянам. Існує безліч менших фондів, які готові виплачувати кошти різним категоріям осіб.
Гроші від ЮНІСЕФ для сімей з дітьми

ЮНІСЕФ пропонує отримати грошову допомогу у розмірі 2200 грн на людину. На виплату можуть претендувати до п’яти людей з однієї сім’ї. Для отримання допомоги треба дотриматись таких умов:
- Троє або більше дітей в родині, з них одна ще не досягла віку двох років.
- Двоє чи більше дітей в родині, з них одна чи більше має статус людини з інвалідністю.
Компенсація власникам житла, які розміщують в ньому ВПО
Багато людей приютили у себе переселенців. Але не всі знають, що за це держава пропонує грошову компенсацію. Єдина умова для оформлення такої виплати — ВПО, які живуть в жилому приміщенні, не отримують щомісячної адресної допомоги від Уряду. Розмір грошової допомоги складає 443 грн за кожну прийняту в домі ВПО. Для отримання виплати варто звернутись в органи соціального захисту на місцях.
Виплати від Світової продовольчої програми ООН для ВПО
Поки що ці виплати доступні лише в Рівненській та Вінницькій областях, проте скоро мають стати доступними в більшості областей, які потребують виплат для ВПО. Розмір допомоги складає 2200 гривень на одну особу. Допомога передбачається для 1-3 осіб на сім’ю. Оформити можна також в органах соціального захисту.
єДопомога

Платформа була створена Міністерством соціальної політики разом з Міністерством цифрової трансформації та Програми розвитку ООН в Україні. Для оформлення допомоги треба перейти на сайт https://edopomoga.gov.ua/#q1 та заповнити заявку.