Гроші отримані, а що маємо робити далі?

Днями Україна таки змогла отримати черговий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду. Але, звичайно, влада не збирається зупинятися на даному етапі і вже замислюється над тим, як їм отримати черговий транш допомоги. Так уже в деяких ЗМІ з’явилася інформація про те, що у березні та червні 2022 року Україна обов’язково повинна одержати матеріальну допомогу, за яку доведеться заплатити, від МВФ. І вже зараз наша держава має виконати певні вимоги. Інакше грошей нам не бачити.

Скорочення дефіциту бюджету

Перша вимога від МФВ – скоротити відсоток дефіциту українського бюджету. Тобто необхідно зменшити розрив між обсягом отриманих доходів та видатків. Наприклад, за підсумками засідання Верховної Ради дефіцит планують на рівні 188 млрд. грн. Якщо він буде більшим, то в наданні коштів нам буде відмовлено. І постає цілком логічне питання про те, а де брати ресурси, щоб скоротити такий розрив. Адже фактично грошей на скорочення такого розриву немає, а весь брак грошових ресурсів покривають за рахунок залучених кредитів. Звичайно можна сподіватися на 7 мільярдів євро інвестицій, які нам прогнозує Європейський Союз. Але це цифри на папері.

Зміни в банківському середовищі 

Друга вимога, вона не така принципова для України, але все ж таки. Необхідно, щоб до кінця поточного року всі наглядові ради державних банків передали свої повноваження новим наглядовим радам. Це важливо для того, щоб у майбутньому запобігти можливим управлінським і кадровим проблемам у системно утворюючих фінансових установах.

До речі, Міжнародний валютний фонд зобов’язує Україну надати офіційні результати розслідувань у справах, пов’язаних із масовим банкрутством банків у 2014-2015 роках. Правоохоронні органи мають звітувати про результати розслідування та надати реальні факти. МВФ цікаво, що стало основною причиною того, що частина фінансових гігантів держави змушено припинили свою діяльність.

Загалом слід сказати, що багато вимог стосується саме банківської системи. Чомусь МФВ висуває вимогу про те, щоб 2022 року держава таки надала можливість приватизувати державні банки. І вже зараз готується законопроект, який має надати таку можливість. А фактично Приватбанк та Ощадбанк готують до приватизації давно. Дивно в цьому процесі те, що віддати на приватизацію мають іноземним, а не внутрішнім інвесторам. Дуже суперечливий факт.

Енергетична галузь

Багато вимог стосуються й енергетичної галузі. Зокрема, Україні необхідно посилити конкуренцію серед газових компаній. Чомусь саме таким чином МВФ бажає покращити цінову політику на ринку газу. Але за фактом це може не дасть якихось особливих результатів, хоч попередньо планується розширити доступ усіх газових компаній до реєстру споживачів газу.

Що Україна зможе за фактом зробити чи ні, покаже лише 2022 рік. Але більшість вимог чомусь стосуються тих питань, які Україна має вирішувати без жодного впливу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *