Нові правила фінансування аграрного бізнесу

Нещодавно в Україні було відновлено функціонування Міністерства аграрної політики та продовольства. Основне завдання таких дій – за допомогою роботи міністерства таки реалізувати принципи запланованої земельної реформи. Оскільки, на думку більшості, – саме за активного впровадження такої реформи у практику можна збільшити базовий ВВП країни на +1,5-2%. А це непоганий показник для будь-якої економіки. І Україна не є винятком.

Але щоб аграрії змогли максимально ефективно скористатися наданими їм можливостями, необхідно було не лише змінити принцип купівлі землі. Потрібно було змінити принципи фінансування та кредитування цього сегменту. І з цією метою було розроблено спеціальну Програму зі здешевлення аграрних кредитів, за результатами якої днями і відзвітувало Міністерство.

Зокрема, було уточнено, що станом на середину листопада кредитний портфель таких суб’єктів становив 80 мільярдів гривень, а загальний обсяг компенсаційних виплат за кредитами перевищив 900 мільйонів гривень. Основна суть програми полягає в тому, що держава пропонує компенсувати аграрним позичальникам частину сплачених відсотків. Головна умова – кредитні кошти мають бути використані за призначенням. Це може бути модернізація виробництва, придбання основних засобів та транспортної техніки, розширення бізнесу чи реконструкція вже існуючих об’єктів. 

І великий плюс такої програми фінансування у тому, що програма зараз націлена саме на малий та середній бізнес. Міністерство збільшило доступні ліміти за програмами. Так аграрії загалом можуть отримати до 5 мільйонів гривень із компенсацією відсотків. Але компанії, які працюють у сфері тваринництва, мають змогу збільшити кредитний ліміт до 15 мільйонів гривень.

Фонд часткового гарантування кредитів у с/г

Але навіть така програма здешевлення кредитів не може до кінця закрити потребу аграріїв у ресурсах. Давно вже відкрито питання створення спеціального органу для підтримки бізнесу. І ось у листопаді таки ухвалено законопроект, який затвердив роботу нового органу – Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві. І робота такого Фонду відкриє більшій доступ до кредитних ресурсів для аграріїв. Адже найчастіше банки не охоче і не всіх кредитують через великі ризики. Підприємець не може підтвердити платоспроможність, у нього недостатній рівень ліквідності та рентабельності. Тепер гарантом по кредитних ресурсах буде виступати зазначений Фонд. І вже у грудні 2021 року це значно збільшить як обсяг кредитів, так і надходження інвестицій в аграрний сектор.

Навіть Європейський Союз підтримав таку ініціативу та надав Україні 50 мільйонів євро на формування статутного капіталу. Багато європейських лідерів висловилися позитивно про ухвалення такого законопроекту. Адже зараз понад сто держав розвивають аграрний бізнес саме через роботу різних фондів гарантування. І тільки такий малий бізнес, особливо на старті, отримує відкритий доступ до ресурсів.

Експерти говорять і про те, що Україна як ніколи своєчасно та правильно ухвалила таке рішення. Багато напрямів економіки в усіх країнах світу перебувають у занепаді, і велику частку національного багатства становить саме продукт сільського господарства. Щоб стабілізувати економіку та забезпечити нормальну її роботу, необхідно вкладати саме у розвиток аграрного сектору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *