Інвестори озвучили власні прогнози щодо інфляційних процесів в Україні на 2022 рік

Найближчим часом не слід очікувати хоча б деякої стабілізації з рівнем цін. Про це свідчать офіційні заяви декількох інвестиційних компаній. Основна причина стрімкого зростання інфляції – незрозумілість з енергоносіями та постійні виклики щодо початку війни з Російською Федерацією. Такої думки дотримуються як представники бізнесу, так і власне Національний банк України. Він ще минулого тижня погіршив офіційний прогноз щодо інфляції в Україні на 2022 рік. Якщо попередньо очікували 5,5%, то наразі вже прогнозують мінімум 7,5%. І це показник при умові, що економічна ситуація в країні не погіршиться.

Національний банк України намагався стабілізувати ситуацію. Так нещодавно було підвищено облікову ставку до 10%, наразі вже розглядається варіант підвищення облікової ставки до 11%. За думкою НБУ такий варіант може обмежити доступ населення та бізнесу до вільних грошових ресурсів, відповідно знизивши загальний попит на ринку. Але за  словами експертів, такий варіант впливу саме в Україні наразі не спрацює. Наприклад, та ж вартість нафти та газу наразі відіграє головну роль в ціноутворенні, а вплинути на неї влада нашої держави тим паче не зможе. Треба також враховувати й той факт, що немає ніяких перспектив щодо стабілізації вартості енергоносіїв, нафти та газу. Є тільки тенденції щодо подальшого його зростання.

Для того, щоб визначати реальні сподівання бізнесу, було проведено опитування трьох інвестиційних компаній України. Так ось представники Concorde Capital повністю згодні з прогнозом НБУ. Вони вважають, що мінімальний рівень інфляції буде на рівні 7-8%. Аналітик зазначеної компанії відзначила, що однією з рушійних сил вони визначають не економічні, а психологічні фактори. Населення та влада, партнери компаній знаходяться в постійному стресі, вони не розуміють, чи буде війна, чи ні.

Аналітик компанії Dragon Capital відзначив, що вони прогнозують інфляцію в розмірі 7,7%. Це з урахуванням тієї ситуації, яка складається наразі. Представники інвестиційної фірми зазначили, що вони сподіваються на владу та кроки, які вона може реалізувати для допомоги бізнесу. Оскільки наразі є тільки один шанс для бізнесу вижити в такому середовищі – перекласти подорожчання газу та енергоносіїв на кінцевого споживача. Наприклад, наразі розглядається змога 20-30% від вітчизняної добичі газу за доступними цінами реалізовувати виробникам продовольчих товарів. Лише так можливо хоча б якось зменшити зростання цін. Але проблема в тому, що видобувні компанії мають приватну власність, відповідно, вони можуть зазначені рекомендації й не виконувати. Тоді зростання інфляції точно буде вище 7,7%.

Компанія Millstone&Co заявила про те, що кроки НБУ щодо підвищення облікової ставки можуть мати не лише позитивні наслідки. Окрім зменшення інфляції, це може зменшитися й рівень ВВП. Причина – бізнес буде обмежений в доступі до вільних грошових ресурсів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *