Наразі інвестори, які активно впродовж року вкладали свої кошти в облігації внутрішньої державної позики, починають їх продавати. Попри активний попит таких фінансових інструментів впродовж 2021 року, на початку 2022 року ситуація з ними аналогічна, як і в січні 2021 року. Загальний обсяг облігацій подібного типу – 84 млрд грн. Лише за січень 2022 року інвестори реалізували такі цінні папери в розмірі 8 млрд грн.
І звичайно така ситуація для внутрішнього ринку не є критичною. Але проблема в тому, що відсутні перспективи щодо стабілізації нинішньої ситуації. Фактично інвестори продовжать виходити з ринку України. За прогнозами експертів зменшення може складати близько 50%. При цьому такої лінії поведінки дотримуються певні інвестори. Це ті, котрі заробляють на спекулятивній складовій облігацій. Саме вони розуміють, що через певний час вони можуть втратити норму свого прибутку. А тому з урахуванням курсу та дестабілізації певних сфер народного господарства, надають перевагу вийти з такого ринку.
Є і друге коло інвесторів. Це ті, котрі вкладають кошти не з метою спекуляції, а просто для зберігання своїх накопичень та покриття можливих інфляційних збитків. Так ось ця половина інвесторів, навпаки, поводиться дуже виважено та спокійно. Вони бажають витримати деякий час, оскільки навіть отримані можливі збитки для них не є критичними.
Цікаво й те, що прибутковість облігацій на зовнішньому ринку вища, ніж прибутковість облігацій внутрішньої позики на внутрішньому ринку. Наприклад, на зовнішньому ринку облігації надають можливість отримати відсоткову ставку у 21-25%, коли облігації на внутрішньому ринку пропонують лише 17%. Відповідно зразу зрозуміло, який варіант обере інвестор.
Але є й позитивні тенденції та перспективи розвитку. Про це також заявляють аналітики. Наразі Національний банк України вже підвищив облікову ставку до 10%. Розглядаються варіанти її підвищення ще на кілька пунктів. Коли підвищується такий показник, зростають ставки й за кредитами, облігаціями державного запозичення. Відповідно при збільшенні прибутковості цінних паперів можуть збільшитися й обсяг залученого в державу інвестиційного капіталу. Особливо це стосується тих інвесторів, котрі звикли заробляти та йти на ризик. Вони потенційно вже готові до того, щоб повернути виведені капітали, але чекають подальшої можливості ще збільшити свої доходи.