Ні для кого не секрет, що багато хто навіть серед офіційно працевлаштованих людей отримує заробітну плату в конвертах. На картковий рахунок роботодавець зараховує лише мінімальну заробітну плату. І з одного боку є об’єктивна причина такої ситуації – бажання бізнесу зекономити на витратах. Адже компанія, крім того, що сплачує заробітну плату співробітникам, ще й сплачує щомісяця певні податки та збори. Наприклад, підприємцям окрім ставки доведеться заплатити ще 22% – єдиний соціальний внесок.
І ось днями представники Інституту соціально-економічної трансформації представили результати дослідження, в яких вони відслідковували потенційну кількість людей, що одержують лише мінімальний оклад праці. Мета такого дослідження – це дізнатися, а скільки ж реально не отримує держава і бюджет. І скільки додаткових надходжень може знайти влада під час реалізації грамотної податкової політики та моніторингу.
Наразі близько 1,75 мільйона людей в Україні отримують за документами лише мінімальну оплату праці. З 1 грудня – це 6500 гривень. На руки чистими це становить 5233 гривні з урахуванням утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Аналітики провели аналіз та визначили ту кількість людей, які фактично мають отримувати таку оплату праці. І це не цифра у 2 мільйони людей, це фактично 500 тис. людей.
Як видно з таких розрахунків, цифри глобальні. Така тенденція має незворотні наслідки для економіки держави. Фактично бюджет цього року не доотримав близько 40 мільярдів гривень. Це величезні втрати. Ці гроші можна було спрямувати на соціальні потреби чи розвиток інших програм.
Але ця ситуація ще не така критична, як ситуація з неоформленими людьми. Аналіз Інституту показав, що в Україні величезна кількість людей одержують зарплати в конвертах. За попередніми прогнозами, це близько однієї четвертої від кількості працездатного населення. Тобто люди не мають не лише зарплат, вони не мають жодних соціальних гарантій та можливості у разі надзвичайної події отримати хоч б якусь соціальну підтримку. Найбільша кількість людей, не оформлених офіційно, значиться у будівельній та транспортній сфері. І вирішити проблему за короткий термін точно неможливо.
Інститут провів дослідження не лише із питання виплат зарплат та працевлаштування. Він також виявив і низку інших проблем, які не дозволяють бюджету України формувати більший обсяг надходжень. Крім зарплат у конвертах, до лідерів увійшла й контрабанда. Від нелегального імпорту за рік держава не до отримує 100 мільярдів гривень. І за рахунок існуючих офшорних механізмів втрати сягають 40 мільярдів на рік.