У світі уперше розроблено так званий фінансовий барометр. Його створили для того, щоб визначити настрій людини, яка потребує і претендує на споживчий кредит. Для створення такого інструменту досліджувалися позичальники з різних країн світу протягом декількох років. Загалом учасниками проекту стали споживачі із 25 країн світу. Загальна кількість потенційних позичальників становила майже 10 000 людей. Дослідження відбувалося у формі опитування. Респонденти самостійно оцінювали свою можливість отримати споживчий кредит. За основу брався поточний та минулий 2020 рік. Була використана ціла сукупність питань, що визначають поведінку людей. І далі деякі результати дослідження, що стосуються як України, так і інших країн світу.
Отже, негативним фактором є те, що українські учасники песимістично оцінювали свої шанси на успіх. Вони чомусь вважали, що їм відмовлять у наданні споживчої позики. Близько 70% людей відповіли, що, швидше за все, вони не зможуть взяти кредит. Найбільш оптимістичними були люди зі США та Німеччини, Грузії та Індії. Вони у 80% випадків відповідали, що вони зможуть отримати гроші у банку. Їхню заявку схвалять і жодних труднощів не виникне.
У цілому нині ця відповідь свідчить про те, що у різних країнах по-різному працює і банківська система. Незважаючи на велику кількість фінансових установ, в Україні не так просто отримати кредит. Наприклад, у тих же США це зробити у рази легше.
На увагу заслуговує той факт, що 2021 рік виявився гіршим, ніж 2020 рік за настроями потенційних позичальників. І це навіть за умови, що цього року багато обмежень, пов’язаних з пандемією, знято, а економічна ситуація хоч якимось чином стабілізувалася. Принаймні в Україні так точно. Наприклад, у 2020 році загальна кількість песимістів становила 38%, зараз цей поріг перевищив 45%.
Дослідження було проведено з тією метою, що саме споживче кредитування може стати рятуючим колом для багатьох людей. При зниженні доходів, втраті роботи та інших несприятливих факторах, людина отримує можливість за рахунок позики купити те, чого вона потребує. Наприклад, вчителю чи вченому потрібен ноутбук, фотографу потрібна техніка. При нестабільному заробітку людина неспроможна швидко задовольнити таку потребу. Але за відсутності такої можливості він взагалі залишиться без грошей. І в цьому напрямку експерти закликають працювати банки та державу, щоб хоча б таким чином захистити населення.