У Верховній раді України з’явився новий законопроєкт, який пропонує відновити регулювання цін за товарами. Такий контроль пропонується запровадити щодо соціально значущих товарів. Яких саме, поки що достовірно не відомо. Їхній перелік може ще корегуватися. Звичайно до нього буде включено цукор, молоко, хліб, яйця та багато іншого. Але суть проекту одна – стримати катастрофічний рівень інфляції у країні на соціально значущі харчові продукти, наприклад, такі як хліб та молоко, яйця.
Працювати це має так: на рівні законодавства буде закріплено максимальний рівень націнки, яку може встановлювати магазин. Попередньо максимальна націнка за цим законопроектом не може перевищувати 15%. Наприклад, якщо яйця виробник продаватиме реалізатору по 30 гривень, то він не може їх продавати більше, ніж за 34,50 гривень. Така практика певною мірою допоможе захистити населення, рівень доходів якого за останні місяці значно скоротився. Лише за два місяці – з жовтня до листопада рівень цін підвищився на 20-30%. Багато продуктів та товари стали недоступними для звичайних людей.
Яскравим прикладом такої продукції є соняшникова олія, яка б’є всі рекорди зростання ціни за останній рік. Ціна із 25 гривень за літр вже перетворилася на 60 гривень. І експерти сходяться на думці, що це не межа. З одного боку, такий підхід, звісно, хоч якось зможе стримати зростання цін. Але з іншого боку, у законопроєкт не передбачено обмеження щодо націнки виробника. Ситуація з тією ж олією. Ціна зросла через те, що виробники масово почали вивозити товар до Європи. Там спостерігався не врожай та рекордне зростання цін. На вітчизняному ринку відчувався певний брак, що спричинило зростання ціни. Отже, мораторій варто вводити як для роздрібних мереж, так й для виробників. Оскільки ніхто не скасовував змову ринку.
Нагадаємо, що це не перша спроба контролювати ціни. Так, після 2017 року, коли фактично було скасовано державне регулювання, кілька разів робилися спроби обмежити продавців у спробі наживи. Наприклад, у 2020 році виробників та продавців соціально значущих товарів зобов’язали подавати декларації у випадках, коли зростання цін перевищувало 5%. Але, на жаль, така система не дала результату і ціни зростають ще швидше, ніж раніше. Тому деякі представники влади роблять нові спроби розв’язати проблему.