Громадяни часто не читають договори перед їх підписанням. Такі дії можуть мати небажані наслідки. Особливо важливо уважно читати умови договору, що стосується фінансів (наприклад, кредитний договір чи договір оренди). Хоча всі договори є різними, їх об’єднують деякі обов’язкові елементи, які варто вивчити перед підписанням.
Предмет договору
Предмет договору — опис того, що кожна зі сторін має зробити для іншої сторони. Ви
повинні бути впевнені в своїх обов’язках перед іншою стороною і в тому, що інша сторона теж виконає свої обов’язки. Якщо ви знаходите в документі інформацію, яка раніше була вам невідома або ж для вас вона невигідна — сміливо ставте запитання та намагайтесь досягти компромісу з іншою стороною.
Учасники договору
Уважно придивіться, з ким ви підписуєте договір. Про це розкажуть реквізити. Якщо підписуєте договір із фізичною особою, то там будуть ПІБ, паспортні дані, адреса місця проживання та банківські реквізити. Наприклад, якщо вам пропонують підписати договір оренди, у договорі мають бути дані власника цієї квартири, який має на неї права. Якщо укладаєте договір з компанією, шукайте в договорі банківські реквізити, ІПН, адресу для кореспонденції та юридичну адресу компанії.
Нерідко стається так, що людина не знає, до кого звертатись про допомогу у разі виникнення питань чи форс-мажорів. Тому дані іншої сторони договору повинні бути прописані чітко та зрозуміло.
Термін дії
Впевніться, що термін дії збігатися з тим, на який ви попередньо домовлялись. Наприклад, якщо вам надають кредит на один рік, то договір повинен мати відповідний термін дії, а не закінчуватись раніше терміну кредитування.
Відповідальність
Дізнайтесь, які наслідки будуть у разі порушення умов договору. Навіть якщо ви не плануєте цього робити, може статись будь-яка ситуація, яка похитне вашу фінансову стабільність. Треба враховувати такі можливості, особливо якщо договор вкладаються на тривалий термін. Також перевірте, яку відповідальність несе інша сторона, якщо не виконає своїх зобов’язань. Фраза «компанія не несе відповідальності» приховує за собою можливість цієї компанії порушити договір у будь-який момент.
Копії
Важливо мати на руках копію договору в паперовому чи електронному вигляді. А краще — одразу в обох. Якщо у вас немає копії, контрагент може незаконно внести зміни в договір і ви не зможете довести, що при підписанні умови були інші. Звісно, такі дії є протиправними і мало компаній йдуть на такий ризик, але ви повинні підготуватись до того, що підміна може статись. За наявності першоджерела ви зможете легко довести свою правоту.