В грудні Державна служба зайнятості офіційно мала 60 000 вакансій, що надало їй можливість забезпечити офіційну роботу безробітним українцям. І, як не дивно, найбільший попит на ринку праці виник не на офісні професії, як думає більшість, а саме на робочі спеціальності. Так, наприклад, понад 70% всіх відкритих вакансій – це робочі професії. Інші 30% вже розподіляються між різними категоріями професій.
І саме в такій диференціації служба зайнятості бачить найбільшу проблему. З одного боку, така наявність вакансій надає можливість знизити рівень безробіття в Україні та підвищити загальний рівень життя населення. Але з іншого боку, ключова проблема в тому, що 60% від тих, хто стоїть в центрі зайнятості, – це люди не робітничих професій, всі вони мають вищу освіту, а тому працювати звичайним токарем чи слюсарем в промисловості не мають ні бажання, ні кваліфікаційних навичок.
Така диспропорція, в принципі, й викликає ту ситуацію з безробіттям, яка є наразі. Взагалі рівень безробіття достатньо високий в державі. Станом на грудень загальна кількість людей, які поставлені на облік в Державну службу зайнятості, становить 261 000 людей. Це за умови, що в наявності є тільки 60 000 вакансій. І половина з них ще не підходить під запити цих людей.
Представники служби зайнятості назвали топові позиції, які мають попит на ринку праці серед роботодавців. Серед них на першому місці – це слюсарі-ремонтники, потім йдуть водії та продавці. Четверте місце займають швачки, але це за умови, що робота має сезонний характер. Такий попит обумовлено саме ситуацією перед новорічними святами. П’яте місце в цьому рейтингу займає категорія підсобних працівників. Вони мають попит серед різноманітних підприємств, незалежно від сфери бізнесу.
А що з зарплатами?
Звичайно, той рівень праці, який пропонують роботодавці, що звертаються до центру зайнятості, нижче, ніж оплата праці на ринку. Це пов’язано з тим, що в більшості заявки подають державні компанії, або ті, хто за документами цілеспрямовано занижують рівень оплати праці. Так ось середня оплата праці за відкритими вакансіями становить 8900 грн. Наприклад, цікава ситуація з ІТ-сферою. Всім відомо, що цей сегмент має найбільші зарплати на ринку. Але роботодавці звертаються до центрів зайнятості з вакансіями на 10-12 тис. грн, що звичайно нижче ринку. В галузі будівництва пропонують 11 000 грн, у промисловості робочим спеціалістам вже 10 000 грн.
Така невідповідність є головною причиною того, чому в Україні такий високий рівень безробіття. Є деяка диспропорція в тих критеріях, які вимагають роботодавці, і тих розмірах зарплати, які вони пропонують. Є явний дисбаланс.
Друга причина в тому, що люди не дуже мобільні. Наприклад, громадяни легко можуть поїхати на роботу в Київ, Харків, Одесу та інші великі міста. Але вони не прагнуть змінити свої місце проживання на маленькі міста, де розташовуються промислові об’єкти.