Національний банк України надав офіційні відомості, згідно яких в 2021 році обсяги корпоративного та іпотечного кредитування досягли свого максимуму. Особливо така карта спостерігається за результатами саме 3-го кварталу поточного року.
Такі відомості експерти одразу проаналізували та висунули багато питань, на які дуже складно дати відповідь. Яким чином іпотечні кредити для населення зростають, якщо фактично кількість людей, які можуть скористатися такими послугами, мінімальна. Звичайно, державою запущено спеціальну програму для населення, яка повинна була би вирішити це питання. Але умови банків та критерії, яким повинні відповідати позичальники, надають змогу фактично скористатися такими послугами лише обраним родинам.
І такі цифри пояснюються зовсім іншими даними. Обсяги кредитування в грошовому еквіваленті звичайно зросли. Якщо взяти вартість нерухомості 10 років і наразі, то звичайно в 2021 році цей показник буде в рази більше. І саме тому, кредитний портфель за іпотекою наразі вартує дорожче, ніж декілька років тому. Хоча фактично кількість позичальників, які скористалися такими послугами, низька.
В представлених відомостях заявлено, що темпи зростання обсягів іпотечного кредитування в порівнянні з минулим роком складають майже 54%. І це вже реальний показник. Оскільки ще в 2020 році ринок іпотечного капіталу взагалі не працював та лише із запровадженням програми «Іпотека 7%» люди знову змогли скористатися такою можливістю. Але це зовсім не значить, що іпотечний портфель банків збільшився за рахунок розширення кола клієнтів. Абсолютно ні. Нажаль, іпотечне кредитування в Україні наразі для більшості населення не доступне. І зміна можлива за рахунок впровадження ефективного механізму активізації.
Окрім іпотечних кредитів, зростання спостерігається і в галузі корпоративного кредитування. За рік +40%. Це пояснюється тим, що бізнес активно розпочав відновлюватися після 2020 року та тих обмежень, які призвели до збиткової діяльності.
Негативним показником є те, що зростання кредитування паралельно відбувається із зменшенням загального обсягу депозитів. Це пояснює те, що у населення та бізнесу стає менше ресурсів, а потребу в грошах вони потребують за рахунок кредитних коштів.