Прибутковість банків на рекордному рівні: невже все так добре?

Економісти та експерти фінансового ринку говорять про те, що реальна ситуація з банками в Україні є максимально вигідною для таких установ. І якби економіка держави складалася аби лише з фінансових установ, то ми б входили у топові позиції найрозвиненіших країн світу. І це справжня правда.

Станом на початок листопада 2021 року прибуток усіх банківських установ України зріс на 38% і це колосальні цифри. Це рекордна цифра та приріст за останнє десятиліття. І все здавалося б добре, але такий показник властивий тільки для банків. Загальний ВВП держави не може похвалитися таким рівнем зростання. Наразі зафіксовано лише +3% ВВП. І те, таке зростання викликане швидше зростанням цін, але не приростом обсягів виробництва.

Що ж спричинило таке колосальне пришвидшення? Насамперед, це величезний попит на кредитні послуги. Кредити активно беруть усі – і населення, і бізнес. І це вже не може підтверджувати хорошу економічну ситуацію. Якщо людина не може дозволити собі хороший телефон або техніку, то є питання до рівня його доходу.

Іншою причиною зростання банківського сектора стало покращення роботи з проблемними кредитами. Банки навчилися працювати інакше, зокрема, не продаючи зобов’язання своїх клієнтів третім особам. Фінансові установи воліють працювати у діалозі і це дає результати. Кількість проблемних кредитів зменшилася на 25-30%.

І третя причина такої ситуації – підвищення вартості державних цінних паперів. Вклавшись колись у папери, зараз банки змогли отримати непогані дивіденди.

Хто ж із банків кращий

Найуспішнішим серед банків України зараз вважається Приватбанк. Він задекларував майже 21 мільярд гривень чистого прибутку, що становить близько 40% всього прибутку цілого банківського сектору. Це колосальна питома вага, що підтверджує важливість установи для всього банківського сектору.

Але якщо Приватбанк є лідером серед державних фінансових установ, то серед комерційних приватних компаній лідируючі позиції займає Райффайзен банк. Достатньо цікавий розподіл між двадцяткою найсильніших та найкращих банків України: 14 установ – це представники іноземного капіталу і лише 6 компаній мають вітчизняні капітали. Щоправда, і сама кількість таких банків у рази менша, ніж відкриті представництва різних міжнародних фінансових груп.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *