Що буде з іпотекою у війну?

Останні два роки українці активно оформлювали іпотечні кредити, купуючи у власність житло. Цьому сприяла економічна ситуація та активізація державних програм, які дозволяли за пільговою ставкою оформити кредит.

Але незважаючи навіть на пільгові відсотки та підтримку держави щомісячні платежі за іпотекою є достатньо високими. Саме тому з настанням війни й втратою більшістю людей постійного заробітку, вони не мають фінансової змоги сплачувати за іпотекою.

Розв’язанням проблеми могли стать кредитні канікули, про які заявляють майже всі українські банки. Але фактично це не є тими канікулами, які надають в Європі чи США. Банки в Україні лише анулювали на деякий період штрафні санкції, а ось нарахування відсотків все одно відбувалося.

Оскільки іпотека – це кредит під забезпечення, відповідно при несплаті позики власник житла може його втратити. Банк просто конфіскує в судовому порядку житло та реалізує його на торгах.

І ось уряд наразі замислився над цим питанням та розробив алгоритм спрощення боргових зобов’язань для позичальників. Правда йдеться лише про тих людей, які втратили житло внаслідок військових дій зі сторони РФ.

Наразі представники уряду заявили, що списати борг можуть не всім. Тобто повертати кошти прийдеться навіть тим людям, у яких вже відсутнє іпотечне житло. Критерій, за яким буде здійснено розподіл, – кредитна історія боржника. Якщо людина до настання війни вчасно та в повному обсязі сплачувала кредитні платежі, а тепер вона втратила своє житло, тоді її заяву розглянуть та суму боргу відповідно анулюють.

Якщо людина до війни не мала ідеальною кредитної історії та систематично порушувала графік платежів, то навіть при втраті свого житла, вона буде вимушена повернути взяті у банку гроші. Ніяких послаблень для такої категорії людей не буде. Але виникає інше питання: якщо боржник не сплачує іпотечний кредит, відповідно банк конфіскує житло. Що буде робити фінансова установа у випадку, коли все ж таки населення відмовиться повертати гроші за зруйновану оселю. І тут велике поле роботи виникає для юристів. Оскільки війна – це форс-мажор, відповідно жодна зі сторін не зобов’язана виконувати свої обов’язки.

Як буде насправді покаже лише час. Наразі ніхто з постраждалих людей, які скористалися іпотекою та втратили своє житло, повертати кошти точно не збираються. Це дуже складне юридичне питання, яке повинно бути вирішено лише на рівні чинного законодавства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *