Що означають банківські реквізити та навіщо вони потрібні

Реквізити рахунку — це сукупність даних, що визначає точну «адресу» розрахункового рахунку юридичної чи фізичної особи, на яку відправник хоче надіслати гроші. Отже, при надсиланні коштів, наприклад, за ЖКГ, податки, мито чи інші послуги, тісно пов’язані з повсякденним життям людей треба правильно вказати адресні дані. 

Для деяких громадян, які тільки починають вести свої фінансові справи самостійно, велика кількість інформації може викликати ступор. Річ у тому, що для багатьох операцій недостатньо мати тільки розрахунковий рахунок, а в призначеннях всіх кодів розібратись самостійно буває важко. 

Можна провести просту аналогію з поштовим відправленням. Якщо відправник вкаже правильні дані для відправки — адресу, номер (поштові реквізити), то посилка дійде куди потрібно. При вказанні хибних даних посилка може прийти зовсім іншій людині або ж залишитись лежати у відділенні до тих пір, поки відправник не створить запит на її повернення.

Те ж саме можна сказати і про розрахунковий рахунок. Він має свій унікальний набір даних, в яких зашифрована інформація про особу чи компанію, якій він належить. Якщо при переказі допускаються помилки, гроші можуть також прийти на рахунок незнайомій людині чи залишитись на рахунку банку на час. В другому випадку гроші повернуться відправнику.

Ми пояснимо термінологію всіх даних, їх призначення та наведемо приклади, де ця інформація може знадобитись.

Реквізити рахунку

Розглянемо усі реквізити та їх призначення:

МФО

МФО чи міжфіліальний оборот — застаріла термінологія банківської системи деяких країн СНД. Цей кліринговий код у Радянському Союзі присвоювався кожній філії Ощадбанку— головної банківської установи держави з метою ідентифікації відділення. Це був унікальний шестизначний код, за допомогою якого філії Ощадбанку проводили внутрішньобанківські розрахункові операції, використовуючи для цього меморіальні ордери. 

У сучасній банківській системі міжфілійні обороти служать для організації міжбанківських розрахунків.

Інформація з кодом банку необхідна, щоб здійснити банківську операцію між приватними особами, організаціями, філіями одного банку чи різними банківськими установами. Можливе проведення безготівкового платежу, зарахування коштів на банківський рахунок, списання грошей з банківського рахунку, інші розрахункові операції.

Найменування банку

Якщо рахунок відкривався не в головному офісі банку, а в регіональному відділенні чи філії, вказується назва самого банку та той підрозділ, де було відкрито рахунок. Якщо ж рахунок було відкрито в головному офісі, то вказують тільки його.

Кореспондентський рахунок

Кореспондентський рахунок (к/р)— рахунок, що відкривається банківською організацією (банком-респондентом) у підрозділі самого банку або в іншій банківській організації (кореспонденті). Призначений для відображення розрахунків, вироблених однією банківською організацією за дорученням і рахунок інший виходячи з укладеного з-поміж них кореспондентської угоди.

У платіжних документах, що відправляються через розрахункову мережу самого банку, вказуються не лише розрахункові рахунки відправника та одержувача коштів, а й кореспондентські рахунки банку, в якому ці розрахункові рахунки відкриті

Номер розрахункового рахунку

що таке iban

Номер розрахункового рахунку (р/с)— це рахунок у банку, який відкривається для юридичних осіб та ФОП з метою проведення фінансових операцій: безготівкової оплати, наприклад, закупівлі товарів у постачальника, виставлення рахунків іншим юридичним особам з метою оплати ваших послуг, облік та зберігання грошових коштів. Раніше розрахункові рахунки складалися з 20 символів. З недавнього часу вони відкриваються із врахуванням міжнародних стандартів IBAN (International Bank Account Number), про що ми розповімо трохи нижче.

Найменування власника рахунку

Якщо мається на увазі юридична особа, вказується повна назва організації (та сама, що засвідчена у статутних документах). Фізична особа зазначає лише ПІБ.

ІПН

ІПН— це індивідуальний номер платника податків, який має бути присвоєний без винятку всім дієздатним громадянам України. Зобов’язані його і організації, юридичних осіб. Код було створено з метою відрізнити громадян не на прізвище, а саме на зашифрований код, що зводить ризик помилок до мінімуму. У фізичної особи ідентифікатор складається із 12 знаків, у юридичної – із 10.

КПП клієнта (для юридичних осіб)

КПП — це код, що вказує на причину, через яку підприємство було поставлене на податковий облік. Для різних філій однієї організації ці коди відрізнятимуться.

Що таке IBAN

У січні 2020 року було введено нові правила щодо реквізитів. З цього часу Україна почала перехід на міжнародний номер банківського рахунку (International Bank Account Number, IBAN). Це міжнародний стандарт номера банківського рахунку, розроблений Міжнародною Організацією зі Стандартизації та Європейським комітетом банківських стандартів. 

Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN згідно з вимогами стандарту ISO 13616. Для України IBAN складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду, коду банку та номера рахунку.

Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN згідно з вимогами стандарту ISO 13616. Код складається з буквено-цифрових символів, їх кількість не повинна перевищувати 34. Для України IBAN складається із 29 літерно-цифрових символів.

Структура IBAN коду (рахунку) включає наступні значення:

1-2 символ – літерний код країни, де знаходиться банк отримувача (відповідно до стандарту ISO 3166-1 alpha-2)

3-4 символ – контрольне унікальне число IBAN, яке розраховується за стандартом (ISO 7064)

5-8 символ – перші 4 символи МФО коду банку

9-34 символ – внутрішньодержавний/внутрішньобанківський номер рахунку клієнта банку.

Завдяки впровадженню IBAN клієнти банків зможуть:

  • Зручно та просто ідентифікувати платника та отримувача коштів, а також банк України, що їх обслуговує
  • Уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах
  • Швидше здійснювати перекази та отримувати кошти

Це сильно змінило підхід до користування реквізитами. IBAN став зручною альтернативою великій кількості розрізнених даних. Розрахувати IBAN можна самостійно, маючи на руках МФО (БІК) банку та номер рахунку. Для цього знадобиться скористатись будь-яким сервісом перевірки коду в Україні, наприклад, https://bank.gov.ua/ua/iban.

Що буде, якщо реквізити вказані неправильно

Що буде, якщо реквізити вказані неправильно

Реквізити використовуються за будь-якого виду безготівкових перерахувань, чи то розрахунки з контрагентами, чи перерахування заробітної плати працівникам, чи розрахунки з бюджетом. Звісно ж, при вказанні реквізитів треба бути максимально уважним. У разі допуску хоча б мінімальних помилок в кодах можуть бути такі наслідки:

  • Зупинка платіжного документа. Система просто не знатиме, куди переводити платіж, тож він просто висітиме в базі, поки відправник не ініціює повернення чи переадресацію. Ця ситуація не є страшною, тому що гроші лише не дійшли до отримувача, але нікуди не зникли. Проблема тільки в тому, що відправник втратить час та нерви.
  • Повернення платежу відправнику. Система може одразу зрозуміти помилковість переводу і повернути кошти. Проте, комісія за переказ вже буде сплачена, а тому відправник втратить гроші.
  • Перерахування коштів стороннім особам. Відправник не знає, наскільки чесною виявиться людина, якщо на її рахунок надійдуть чужі гроші. Хтось одразу звернеться до банку з метою повернення платежу, а хтось забере гроші собі. І оскільки кошти були відправлені добровільно, банк не ставатиме на сторону відправника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *