На початку 2022 року ринок нерухомості перебував у стані відпочинку. Це прогнозована ситуація, оскільки в цей період стандартно ніяких пожвавлень не спостерігається. Люди відпочивають на свята, і всі глобальні плани щодо купівлі чи оренди житла реалізували ще напередодні. Стабільна ситуація спостерігається як в ціновому плані, так і в кількості самих угод. Останні коливання цін на ринку нерухомості спостерігалися ще в грудні минулого року, потім ніяких змін в ціні не було. Аналогічна ситуація з активністю учасників ринку. Якщо порівнювати січень та грудень, то стандартна практика – це зменшення попиту на 20-30% відповідно.
Подібній ситуації сприяють декілька факторів. Звичайно, головний фактор – це новорічні свята. В цей час люди відпочивають, витрачають кошти на придбання подарунків. Другий фактор, який не притаманний іншим країнам в цей період, – це постійне занепокоєння стосовно воєнного конфлікту з Росією. Люди не мають впевненості в стабільності, а тому не дуже активно готові витрачати свої заощадження. Третій фактор – це валютні коливання. Оскільки вартість житла базується на валютному курсі, то покупці не бажають витрачати більше, ніж потрібно. Всі знаходяться в ситуації очікування, коли стабілізується валютний ринок. І останній фактор – це все ж таки пандемія і різке зростання людей, що хворіють. Невеликий відсоток людей, які планували купівлю-продаж житла, міг захворіти, могли змінитися їх життєві обставини у зв’язку з хворобою членів сімей тощо.
Деякі експерти стверджують про ситуацію відкладеного попиту. Тобто є інвестори, які готові вкладати кошти у вітчизняний ринок. Йдеться як про українських, так і закордонних покупців. Але з урахуванням постійної інформаційної війни та різкого відтоку інвесторів, що хаотично намагаються продати українські активи, ситуація щодо купівлі навіть об’єкту нерухомості в Україні вважається ризикованою.
Позитивним моментом є тільки те, що ситуація стабільна. Немає причин казати про якісь кризові явища. Є попит, є пропозиція, тільки всі чекають на певну стабільність. Звичайно, будівні компанії сподівались на більш активний попит. Але вони працюють з тим, що мають. Є гарний прогноз стосовно активізації попиту з запровадженням нової програми кредитування, яку обіцяла в поточному році запустити влада.