Топменеджери Національного банку України бажають підвищити облікову ставку до 11%

Два тижні тому на засіданні комітету з монетарної політики Національного банку України було розглянуте питання щодо підвищення облікової ставки. За результатами зустрічі ставку підвищили до 10%. Але більшість членів комітету голосували одразу за облікову ставку на рівні 11%, були представники, які вважали за потрібне встановити й 12% одразу.

Представники курсу в 11% керувалися тим, що існує великий інформаційний тиск на людей та бізнес щодо можливого вторгнення в Україну Росії. Це впливає на інвестиційний ринок та масовий відтік інвесторів. Лише за січень інвестори позбулися активів на загальну суму понад 15 млн грн. Панічні настрої впливають на попит валюти, знижуючи курс національної грошової одиниці. Більшість міжнародних ринків наразі для України закриті, вона обмежена у власних ресурсах та можливостях. Саме тому для стабілізації курсу гривні та для того, щоб обмежити доступ бізнесу до валюти, топменеджери запропонували одразу підвищити ставку на декілька пунктів. Вони вважали, що рівень у 10% не дасть такої змоги.

Ситуацію якимось чином могли б вирішити облігації внутрішньої державної позики. Але тенденція останніх тижнів свідчить про те, що інвестори не готові вкладати кошти в такі активи. Та і присутні певні ризики того, що вони не зможуть забезпечити достатній рівень дохідності. Особливо при стрімкому зростанні інфляції. І негативним моментом в усій цій ситуації стало те, що жоден експерт не бачить швидкого пришвидшення проблеми. За прогнозами в більшості така ситуація довгострокова, Росія й надалі буде погіршувати ситуацію.

Ті ж, хто висловився за 12%, а були й такі, зазначають нереальність прогнозу ВВП на 2022 рік. Вони вважають, що це дуже оптимістичні показники, яких буде не реально досягти при тій умові, що вже багато бізнесу розпочинають припиняти свою діяльність. Також було відзначено, що лише значне підвищення облікової ставки надасть можливість хоча б якось увільнити  темпи інфляції.

В результаті обговорень та врахування різних думок було прийнято рішення встановити облікову ставку на рівні 10%. Це надасть можливість поступово обмежити доступ ринку до валюти та запровадити ефективні монетарні заходи щодо стабілізації національного курсу. Так на засіданні НБУ була обумовлена можливість зменшення поточної ліквідності комерційних банків. Запропоновано як метод уповільнення інфляції обмежити банки в наявності надлишкового рівня ліквідності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *