США замислилися над запровадженням податку на додану вартість

У Сполучених Штатах Америки замислилися над тим, щоб запровадити в систему оподаткування новий податок – податок на додану вартість. Причина – брак надходжень від корпоративного бізнесу та перекладання відповідальності на пересічних громадян. В європейській моделі оподаткування, яка також активно працює і в Україні, основним джерелом заповнення бюджету є податки, які сплачують компанії. Це податок на прибуток та податок на додану вартість. В усіх європейських державах є ПДВ. 

Америка, зокрема США, працює за іншою моделлю наповнення бюджету. До 45% всього навантаження лягає на плечі саме фізичних осіб. Вони наповнюють бюджет, і за останній рік така ситуація викликала реальну нестачу надходжень. 

Корпоративні податки сповнюють скарбницю лише на 4%, що дуже неефективно. І ось Байден заявив, що вони хочуть змінити курс і використовувати в системі оподаткування саме європейську модель, впровадивши податок на додану вартість. Таку ідею підтримали не лише професійні економісти та фінансисти, а й прості громадяни. Вони не розуміють, чому саме вони мають платити до бюджету більше, ніж великі компанії. 

Інший варіант, який також розглядають, – це зміна ставок податку з доходів фізичних осіб стосовно багатих американців. Пропонується перерозподілити навантаження прямо пропорційно до рівня доходів громадянина. Хто багатший, той і платить. І зараз обговорюється ставка 40% для осіб, рівень доходу яких понад 400 000 доларів. Порівняно з Україною, у нас застосовують ставку 18%. 

Поки влада США думає, оскільки не знає, який варіант вибрати і який дасть потрібний економічний ефект. Наприклад, є представники влади, які йдуть іншим шляхом, пропонуючи додати ще 3% до базової ставки податку на доходи фізичних осіб абсолютно для всіх категорій громадян. Але з таким підходом кардинально не погоджуються демократи. Навіщо бідній людині платити ще більше, якщо вона все одно всі доходи витрачає на покупку їжі та інших благ, вона віддає в економіку стільки, скільки й отримує. А тому ділитися мають ті, хто має змогу інвестувати. 

Що зміниться і як це працюватиме на практиці, покаже 2022 рік. Поки що не зрозуміло, який варіант наповнення бюджету оберуть США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *